Liczba mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii wzrosła w roku 2023, jednak dynamika tego wzrostu zauważalnie zmalała – wynika z raportu Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

Jak podaje urząd, mimo że liczba mikroinstalacji przekroczyła 1,4 mln, to wzrost ich liczby oraz mocy zainstalowanej spadł w porównaniu do poprzednich lat.

Zmniejszająca się dynamika wzrostu

Prezes URE, Rafał Gawin, zaznaczył, że dynamika rozwoju mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii pokazuje potrzebę inwestycji w infrastrukturę sieciową, szczególnie sieci dystrybucyjne.

Według raportu URE, w 2023 roku mikroinstalacje OZE dostarczyły do sieci dystrybucyjnych ponad 7,3 TWh energii elektrycznej, z czego niemal cała pochodziła z promieniowania słonecznego (99,7 proc.). Blisko 98 proc. (7,1 TWh) tej energii pochodziło z instalacji użytkowanych przez prosumentów.

Spadek dynamiki przyrostu

W raporcie zaznaczono również, że w 2023 roku zaobserwowano nieznaczny spadek udziału prosumentów w ogólnej ilości energii wprowadzonej do sieci przez wszystkich wytwórców w mikroinstalacjach. Spadek ten wyniósł z 98,1 proc. na koniec 2022 roku do 97,7 proc. na koniec 2023 roku.

Niemniej jednak, na koniec 2023 roku ponad dwie trzecie mikroinstalacji prosumenckich (blisko 930 tys.) było podłączonych do sieci dwóch operatorów: PGE Dystrybucja oraz Tauron Dystrybucja.

Co istotne, dynamika wzrostu liczby nowych mikroinstalacji oraz ilości wyprodukowanej przez nie energii zauważalnie zmniejszyła się w ostatnich latach. Dynamika wzrostu liczby mikroinstalacji prosumenckich spadła z około 41 proc. w 2022 roku do około 15 proc. w 2023 roku. Podobnie spadła dynamika wzrostu ilości energii wprowadzanej do sieci przez te instalacje, z około 110 proc. w 2022 roku do około 26 proc. w 2023 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version