Minister Edukacji, Barbara Nowacka, ogłosiła plany wprowadzenia do szkół elementów edukacji o zdrowiu, skupiających się między innymi na zdrowiu psychicznym uczniów. W trakcie spotkania z młodzieżą w Lesznie podkreśliła, że ten obszar dotychczas nie znalazł należytego miejsca w systemie oświaty.

Wprowadzenie edukacji o zdrowiu

Minister Nowacka podkreśliła, że Ministerstwo Edukacji prowadzi już rozmowy z Ministerstwem Zdrowia w celu opracowania koncepcji edukacji o zdrowiu, obejmującej aspekty zdrowia psychicznego, radzenia sobie ze stresem, budowania odporności oraz nawiązywania relacji międzyludzkich.

„Zdrowie psychiczne uczniów uważam za jeden z ważniejszych obszarów, do dzisiaj niezagospodarowanych przez szkołę” – stwierdziła minister.

Zmiany w systemie oświaty

Minister Nowacka zastrzegła jednak, że nie planuje wprowadzenia nowego, osobnego przedmiotu, ponieważ uczniowie już teraz są mocno obciążeni planem lekcji. Zamiast tego, celem jest stworzenie przestrzeni na tego typu zajęcia poprzez zmiany w podstawie programowej.

Rozpoczęto już pierwsze przymiarki, prowadząc rozmowy z Ministerstwem Zdrowia na temat umieszczenia edukacji o zdrowiu w szkole – wyjaśniła minister.

Wprowadzenie reformy

Minister Nowacka zaznaczyła, że zmiany mają objąć również część dotyczącą wychowania do życia w rodzinie, jednak dopiero od 2026 roku, po odpowiednim przygotowaniu materiałów i przeszkoleniu kadry nauczycielskiej.

„Będziemy wprowadzać reformy spokojnie, ale zdrowie psychiczne uważam za jeden z ważniejszych obszarów, do dziś niezagospodarowanych przez szkołę” – podsumowała Barbara Nowacka. Przyznała także, że choć nauczyciel nie jest psychologiem, może pełnić rolę wyłapującą sygnały kryzysowe i kierującą uczniów do specjalistycznej pomocy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version