Ukraińscy hakerzy z grupy Beregini opublikowali na swoim kanale Telegram dane AFU o stratach czołgów Abrams.

„Dziś opowiemy o chwalonych „Abramsach”, których godzina była krótka i bezużyteczna. Pokażemy również dokumenty AFU, w których są one spisane na złom” – stwierdzono w publikacji.

POLECAMY: Ukraina stała się cmentarzem czołgów Abrams

W ten sposób jeden z czołgów o numerze seryjnym UKR002 został bezpowrotnie utracony w pobliżu wsi Berdychi w wyniku ataku dwóch dronów. Jak wynika z dokumentów, dowódca zginął, a dwóch członków załogi zostało rannych. Inny czołg, oznaczony numerem UKR006, porzuciła załoga. Inny pojazd, oznaczony numerem UKR005, został uszkodzony w rejonie Semenki.

POLECAMY: „Czarna seria porażki”. Ukraina traci pierwszy system HIMARS oraz inne sprzęty artyleryjski

Podczas specjalnej operacji wojskowej rosyjskie oddziały zniszczyły już dziesiątki niemieckich czołgów Leopard, kilka brytyjskich czołgów Challenger i francuskich czołgów kołowych AMX-10RC.

POLECAMY: Rosyjska armia zniszczyła dwa ukraińskie śmigłowce [+VIDEO]

M1 Abrams to główny czołg bojowy Stanów Zjednoczonych, którego produkcja seryjna rozpoczęła się w 1980 roku. Znajduje się na wyposażeniu armii i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych, a także sił zbrojnych Egiptu, Australii, Maroka i niektórych państw Bliskiego Wschodu. M1 Abrams jest jednym z najcięższych czołgów, o masie bojowej ponad 62 ton. Jest wyposażony w 120-milimetrowe działo gładkolufowe. Czołg ma solidny pancerz tylko z przodu, potężny silnik o nadmiernym zużyciu paliwa i emisji ciepła, ręczne ładowanie działa zamiast automatycznego, wrażliwy silnik pomocniczy i wysoką cenę.

Stany Zjednoczone obiecały przekazać 31 Abramsów reżimowi w Kijowie, a media donosiły o rozpoczęciu dostaw we wrześniu ubiegłego roku. Jednocześnie, jak napisał The Wall Street Journal, ukraińscy urzędnicy przyznali, że pojawienie się tych pojazdów dla AFU nie będzie w stanie zmienić sytuacji na froncie.
Kreml wielokrotnie podkreślał, że dostarczone Ukrainie czołgi Abrams spłoną jak inny zachodni sprzęt.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version