Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, udzielając wsparcia Podlaskiemu Oddziałowi SG, przeprowadzili kontrolę drogową w powiecie suwalskim, podczas której zatrzymano pojazd, w którym 36-letni obywatel Ukrainy przewoził nielegalnych imigrantów – podała w poniedziałek służba prasowa Straży Granicznej.

POLECAMY: Ukraińcy i Gruzini od trzech lat stanowią w Polsce największą grupę przestępców trudniących się przemytem ludzi

“Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi zatrzymali do kontroli drogowej toyotę. Taksówką na polskich tablicach rejestracyjnych kierował 36-letni obywatel Ukrainy. W aucie znajdowało się czterech cudzoziemców. Kierowca tłumaczył funkcjonariuszom Straży Granicznej, że był na Łotwie i tam spotkał Irańczyków. Osoby zapytały go, czy podwiezie ich do niemieckiej granicy. Wyraził zgodę i ruszył w drogę. Okazało się, że cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju” – czytamy.

POLECAMY: ABW zatrzymało we Wrocławiu Ukraińca, który panował zamach terrorystyczny

Dalsze czynności w sprawie kierowcy i pasażerów prowadzą funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Rutce Tartak.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu funkcjonariusze ze Straży Granicznej z placówki w Bydgoszczy udaremnili działania zorganizowanej grupy przestępczej, która umożliwiła nielegalne przekroczenie granicy Polski ponad 10 tysiącom cudzoziemców. Pięć osób zostało aresztowanych w związku z tą sprawą.

POLECAMY: Straż Graniczna rozbiła grupę przestępczą przemycającą nielegalnych imigrantów. Członami głównie Ukraińcy

Straż Graniczna ustaliła, że cudzoziemcy, głównie obywatele Ukrainy, korzystali z fałszywych dokumentów, aby uzyskać polskie wizy z prawem do pracy. Z zebranych dowodów wynika, że podejrzani, działając w imieniu fikcyjnych firm, składali wnioski do Powiatowych Urzędów Pracy oraz innych instytucji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, w celu uzyskania oświadczeń o powierzeniu pracy, zezwoleń na pracę sezonową oraz zezwoleń na pracę typu A dla ponad 10 tysięcy cudzoziemców. Na podstawie tych dokumentów cudzoziemcy otrzymywali wizy umożliwiające im wjazd, pobyt i rzekomą pracę w Polsce.

W lutym bieżącego roku funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili akcje w Bydgoszczy i Warszawie, co zaowocowało zatrzymaniem 6 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Wśród nich było trzech mężczyzn w wieku od 26 do 32 lat oraz trzy kobiety w wieku od 26 do 52 lat. Podczas tych działań skonfiskowano telefony, laptopy, nośniki danych, dokumenty oraz pieniądze w różnych walutach o wartości przekraczającej 200 tysięcy złotych, które zostały zabezpieczone na poczet ewentualnych kar i grzywien. Śledztwo nadzorowała Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy. Prokurator odpowiedzialny za sprawę postawił podejrzanym zarzuty związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej oraz innymi przestępstwami, w tym organizowaniem nielegalnego przekraczania granicy Polski. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, sąd na wniosek prokuratury zastosował wobec 5 podejrzanych tymczasowe aresztowanie jako środek zapobiegawczy. Wszystkim zatrzymanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest nadal rozwijana, co może skutkować kolejnymi aresztowaniami.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version