Podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce, które odbędzie się 19-20 marca, planowana jest debata na temat perspektyw rolnictwa w Polsce. W dyskusji wezmą udział m.in. przedstawiciel NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Ministerstwo Rolnictwa z kolei zapowiada, że jutro odbędą się rozmowy z protestującymi rolnikami.

POLECAMY: Konfederacja Lewiatan rozpowszechnia propagandę i oczernia walczących o Polskę rolników

Adrian Wawrzyniak, rzecznik rolniczej „Solidarności”, komentując te wydarzenia, zaznaczył, że obecnie wiadomo jedynie o planowanej dyskusji podczas panelu. Jednakże jeśli resort zorganizuje osobne spotkanie, to przedstawiciele związku również wezmą w nim udział.

POLECAMY: Rolnicy zapowiadają, że 20 marca dojdzie do blokady dróg wjazdowych do 270 miast

Rolnicy oczekują od rządu konkretnych rozwiązań. W środę, podczas ogólnokrajowego protestu, będą ponownie wyrażać swoje postulaty. Manifestacje rozpoczną się w różnych miejscach już we wczesnych godzinach porannych.

POLECAMY: Rząd zwołuje nagłe spotkanie z rolnikami. Termin z pewnością nie jest przypadkowy

– Protesty będą przybierać różne formy. Są to blokady głównych miast w Polsce, ale też blokady mostów i dróg szybkiego ruchu i zjazdów. Cała Polska – jak przekazują rolnicy – stanie. Jest tych blokad ogromna ilość. Można to już dzisiaj śledzić na mapach protestów. Oczywiście, postulaty nasze są niezmienne. Wybiegi Komisji Europejskiej w stylu łagodzenia nie są rozwiązaniem głównych postulatów. Postulaty są od początku protestów te same, czyli: Zielony Ład do kosza, zamknięcie granicy, rozwiązanie sprawy importu produktów rolnych z Ukrainy i rekompensacje dla rolników za poniesione straty – mówił Adrian Wawrzyniak.

Komisja Europejska, Parlament Europejski oraz rządy państw członkowskich Unii Europejskiej prowadzą obecnie konsultacje dotyczące propozycji zmian w handlu między Unią Europejską a Ukrainą.

Jednym z omawianych zagadnień jest ewentualne wprowadzenie kontyngentów, które obejmować będą nie tylko jaja i drób, ale również pszenicę, kukurydzę oraz miód. Rolnicy obecnie wyrażają pewne zastrzeżenia co do tych planów i oczekują konkretnych propozycji oraz rozwiązań.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

4 komentarze

  1. kondrad hagen on

    Nic z nich nie ” wyniknie”; to tak jak postawić drewnianą szopę przy 20 piętrowym bloku

Napisz Komentarz

Exit mobile version