Prokuratura, która prowadzi dochodzenie w sprawie afery Funduszu Sprawiedliwości, postawiła księdzu Michałowi O. zarzuty – informuje portal TVN24. We wtorek rano agenci ABW aresztowali księdza Michała O. z zakonu Księży Sercanów, który jest liderem Fundacji Profeto, głównego beneficjenta Funduszu Sprawiedliwości za kadencji ministra Zbigniewa Ziobro.

POLECAMY: Wykonawca ośrodka dla ofiar przestępstw, którego budowę finansuje Ziobro aresztowany

Organizacja miała otrzymać z Fundusz Sprawiedliwości prawie 100 milionów złotych na budowę wielkiego kompleksu „Archipelag – wyspy wolne od przemocy” w Wilanowie.

Oprócz księdza O. zatrzymano trzech urzędników ministerstwa odpowiedzialnych za podpisywanie umów z funduszu. Decyzję o aresztowaniu i przeszukaniach wydał specjalny zespół śledczych w Prokuraturze Krajowej, powołany na początku tego roku przez Adama Bodnara, prokuratora generalnego. Śledztwo ma na celu zbadanie dotacji z Funduszu Sprawiedliwości, w tym zakupu oprogramowania Pegasus, sfinansowanego z tego źródła w 2017 roku.

Dochodzenie w kierunku domniemanego nadużycia uprawnień zostało wszczęte 19 lutego. W związku z tym ABW we wtorek przeszukała 25 lokalizacji w poszukiwaniu dokumentów, w tym domów byłych wiceministrów sprawiedliwości: Michała Wosia i Marcina Romanowskiego (którzy nadzorowali fundusz), oraz Zbigniewa Ziobry – w ich nieobecność.

Księdzu Michałowi O. postawiono zarzuty w związku z aferą Funduszu Sprawiedliwości. Jak donosi Maciej Duda, dziennikarz Superwizjera TVN i TVN24, chodzi o jeden czyn. Zarzuty obejmują m.in. przekroczenie uprawnień, poświadczenie nieprawdy oraz wyrządzenie szkody majątkowej.

Portal TVN24 przypomina, że ksiądz Michał O. stał się znany ze swoich stanowczych poglądów i kontrowersyjnych wypowiedzi. W swojej książce „Egzorcyzm. Posługa miłości” ostrzegał m.in. przed rzekomą szkodliwością serii książek J.K. Rowling o Harrym Potterze.

Wejście w przygodę z Harrym Potterem w wielu przypadkach kończy się opętaniem. Kiedyś podczas egzorcyzmu wyganiałem duchy Harry’ego Pottera. Zapytałem, dlaczego weszłyście do serca tej osoby. 'Bo ta osoba oglądała i fascynowała się Harrym Potterem’ – odpowiedziały. Powiedziały jeszcze: 'Jesteśmy du i noszącymi insygnia śmierci, du i Harry’ego Pottera'” – pisał.

Kontrowersje wokół Funduszu Sprawiedliwości są liczne

Fundusz Sprawiedliwości, znany również jako Fundusz Pomocy Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej, został utworzony w 2012 roku i stanowi państwowy fundusz celowy podlegający ministrowi sprawiedliwości. Jest on zasilany głównie przez nawiązki nakładane przez sądy na skazanych oraz przez potrącenia z wynagrodzeń więźniów, którzy pracują podczas odbywania kary. Środki te miały być przeznaczone na pomoc dla osób poszkodowanych i świadków, działania antyprzestępcze oraz pomoc pozbawionym wolności.

W 2017 roku, w wyniku nowelizacji kodeksu karnego wykonawczego oraz rozporządzenia ministra sprawiedliwości, został ustanowiony otwarty katalog zadań Funduszu.

W 2021 roku Najwyższa Izba Kontroli oceniła, że zarządzanie finansami Funduszu Sprawiedliwości było niezgodne z podstawowymi zasadami finansów publicznych, takimi jak transparentność oraz celowość i oszczędność wydatków. NIK stwierdziła, że działania ministra sprawiedliwości (jako dysponenta funduszu) oraz wielu beneficjentów umów dotacji doprowadziły do marnotrawstwa i niecelowego wykorzystania publicznych środków oraz sprzyjały powstawaniu mechanizmów sprzyjających korupcji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version