Po raz pierwszy od ponad trzech lat inflacja w Polsce spadła poniżej 2,5 proc., co jest celem inflacyjnym Narodowego Banku Polskiego. Portal „Bankier” zauważa jednak, że jest to stan tymczasowy, a tempo wzrostu cen prawdopodobnie wkrótce przyspieszy. Warto przypomnieć, że od 1 kwietnia zostanie przywrócony 5 proc. podatek VAT na towary żywnościowe co z pewnością, przełoży się na wskaźnik inflacji z powodu wyższych cen w sklepach.

POLECAMY: Mimo że VAT na żywność jeszcze nie obowiązuje sklepom nie przeszkadza to w podnoszeniu cen

Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego opublikowanego w piątek, w marcu 2024 roku wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) wzrósł o 1,9 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2023 roku. Jest to najniższy poziom inflacji od marca 2019 roku. Jednocześnie, po raz pierwszy od lutego 2021 roku inflacja spadła poniżej 2,5-procentowego celu inflacyjnego NBP.

Odczyt inflacji z marca okazał się być niższy od prognoz większości ekonomistów, którzy szacowali ją w zakresie od 2 do 2,5 proc.

W ciągu minionego roku statystycy Głównego Urzędu Statystycznego odnotowali minimalny wzrost cen żywności o zaledwie 0,2 proc. Jednocześnie zaobserwowano spadek cen nośników energii (o 2,6 proc.) oraz paliwa (o 4,5 proc.). To oznacza, że pozostałe dobra musiały podrożeć znacznie bardziej niż o 2 procent.

Portal Bankier.pl zauważa, że obecne osiągnięcie celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego jest chwilowe. Przewiduje się, że wskaźnik może przekroczyć 2,5 proc. w skali rocznej już w kwietniu lub najpóźniej latem. Jest to efekt powrotu od przyszłego miesiąca do 5-procentowej stawki VAT na żywność, wzrostu taryf za energię elektryczną i gaz, oraz zmniejszenia wpływu wysokich cen paliw. Dodatkowo, istnieje silna presja cenowa w sektorze usług.

W lutym 2023 roku inflacja osiągnęła poziom 18,4 proc., co stanowiło najwyższy odnotowany wskaźnik od ponad 25 lat. Dwucyfrowa inflacja konsumencka utrzymywała się w Polsce przez 18 miesięcy, a przez kolejne 30 miesięcy znacznie przekraczała próg 5 procent. Bankier.pl podkreśla, że w ciągu ostatnich 5 lat skumulowana inflacja CPI wyniosła aż 42,67 proc.

GUS informuje, że opublikowane dzisiaj dane są wstępne i prezentowane w ograniczonym zakresie.

W styczniu bieżącego roku wskaźnik inflacji w Polsce wyniósł 3,9 proc. w skali rocznej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version