Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie nominowało trzech kandydatów na stanowisko prezesa tegoż sądu. Wśród nich znajduje się sędzia Paweł Juszczyszyn, którego dotknęły działania dyskryminacyjne ze strony odwołanego neoprezesa Macieja Nawackiego. Niemniej jednak, to nie on zyskał największe poparcie w głosowaniu.

Jak doniósł rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie, sędzia Adam Barczak, dnia 27 marca 2024 roku odbyło się Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie w sali konferencyjnej tamtejszego sądu. Głównym punktem obrad było wyłonienie kandydatów na stanowisko prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie.

POLECAMY: Manowska została zobowiązana do usunięcia informacji o bezpodstawnym zawieszeniu sędziego Juszczyszyna

W dyskusji uczestniczyło 51 sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie, którzy nominowali trzech kandydatów na prezesa: sędziego Pawła Juszczyszyna (który otrzymał 19 głosów „za”, 9 „przeciw” oraz 22 „wstrzymujące się”), sędziego Krzysztofa Krygielskiego (który zdobył 29 głosów „za”, 5 „przeciw” oraz 16 „wstrzymujących się”) oraz sędzię Katarzynę Zabuską (która uzyskała 28 głosów „za”, 11 „przeciw” oraz 11 „wstrzymujących się”).

– Nadmienię, że kilka dni wcześniej Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do wykonującego funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie sędziego Jacka Ignaczewskiego pismo o przedstawienie, w możliwie najkrótszym terminie, co najmniej dwóch kandydatów na stanowisko Prezesa tegoż Sądu wskazanych i zaopiniowanych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie — informuje sędzia Adam Barczak.

Wszyscy kandydaci uznawali wyroki TSUE w sprawie neoKRS

Warto przypomnieć, że sędzia Paweł Juszczyszyn był pozbawiony możliwości wydawania wyroków przez 839 dni. Jego zawieszenie miało miejsce 4 lutego 2020 roku. Pełniąc funkcję sędziego sądu rejonowego, który został oddelegowany do Sądu Okręgowego w Olsztynie, w listopadzie 2019 roku rozpatrywał apelację w sprawie cywilnej. Wówczas uznał, że należy wyjaśnić, czy neosędzia mianowany przez neoKRS miał prawo orzekać w pierwszej instancji. W swoim postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie list poparcia kandydatów do neoKRS. W maju 2022 roku nieistniejąca już Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła decyzję o zawieszeniu sędziego Juszczyszyna.

Mimo powrotu sędziego do pracy w sądzie, nadal był on narażony na działania dyskryminacyjne ze strony byłego neoprezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie, Macieja Nawackiego, który był członkiem neo-KRS. Nawacki zdecydował o przeniesieniu Juszczyszyna z wydziału cywilnego do wydziału rodzinnego oraz przymusowym wysłaniu go na zaległy urlop. Niezgadzająca się z tą decyzją, Juszczyszyn złożył skargę do sądu w Bydgoszczy, który w styczniu 2023 roku nakazał Nawackiemu przywrócenie Juszczyszyna do pracy w wydziale cywilnym. Jednakże prezes zignorował to orzeczenie.

Sędzia Paweł Juszczyszyn powrócił do pracy w swoim macierzystym wydziale dopiero 1 grudnia 2023 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version