Palestyna oficjalnie zwróciła się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o rozpatrzenie jej wniosku o przyjęcie do ONZ, a jej prośba jest wspierana przez Grupę Arabską, OIC i Ruch Państw Niezaangażowanych – wynika z dwóch listów wysłanych do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

„W świetle wniosku Państwa Palestyny o członkostwo w ONZ, zawartego w dokumencie S/2011/592 z dnia 23 września 2011 r., i na polecenie palestyńskich przywódców, mam zaszczyt poprosić o ponowne rozpatrzenie tego wniosku przez Radę Bezpieczeństwa w kwietniu 2024 roku. Byłbym wdzięczny, gdyby przekazał Pan tę prośbę Radzie Bezpieczeństwa tak szybko, jak to możliwe” – czytamy w liście Stałego Obserwatora Palestyny przy ONZ, Riyada Mansoura, do przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa.

Przypominamy, że Palestyna ma obecnie status państwa-obserwatora w ONZ.

Tymczasem drugi list do przewodniczącego Rady został wysłany przez szefów Grupy Arabskiej, Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC) i biura koordynacyjnego Ruchu Państw Niezaangażowanych w siedzibie ONZ.

„Korzystamy z okazji, aby poinformować o poparciu Ligi Arabskiej, OIC i Ruchu Państw Niezaangażowanych dla przyjęcia Palestyny jako państwa członkowskiego ONZ. Nasze grupy popierają wniosek o przyjęcie Państwa Palestyny, który został złożony we wrześniu 2011 roku i który wciąż czeka na rozpatrzenie, co będzie wymagało formalnej rekomendacji Rady Bezpieczeństwa dla Zgromadzenia Ogólnego” – czytamy w drugim liście.

Dokumentowi towarzyszy lista 140 krajów, które uznały Państwo Palestyna.

Wcześniej Mansour wyraził nadzieję, że Palestyna będzie mogła stać się pełnoprawnym 194. członkiem ONZ już w kwietniu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version