Minister Bodnar podjął staranne działania w celu odwołania czterech prezesów oraz wiceprezesów sądów w Gliwicach, Rudzie Śląskiej, Tarnowskich Górach i Ostrołęce. W Sądzie Apelacyjnym w Warszawie, gdzie osoby te zostali awansowani za rządów partii PiS, nowo mianowani sędziowie rezygnują z funkcji. Jest to kolejna w kolejności decyzja ministra sprawiedliwości Adama Bodnara dotycząca zmian w strukturach personalnych sądownictwa. Minister stopniowo odwołuje osoby nominowane przez ministra Ziobrę na stanowiska prezesów i wiceprezesów, zgodnie z żądaniami sędziów z całej Polski, którzy apelują do Bodnara o przyspieszenie procesu usunięcia ludzi powiązanych z Ziobrą.

Procedurę odwołania prezesów sądów na Śląsku minister wszczął w piątek, 5 kwietnia 2024 roku. Wszczęta procedura odwołania dotyczy:

  • Joanny Zachorowskiej – neoprezeski Sądu Rejonowego w Gliwicach, oraz wiceprezesów tego sądu – Anną Jaworską-Wieloch (dawniej asesorką) i Barbarą Klepacz;
  • Ewy Żarkiewicz-Marek – neoprezeski Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej, oraz Adriana Klanka, „wiceprezesa” tego sądu;
  • Marcina Kulikowskiego – neoprezesa Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach.

Ministerstwo zarzuca im, że objęli swoje stanowiska pomimo braku poparcia ze strony samorządu sędziowskiego. Wszyscy z wyjątkiem Anny Jaworskiej-Wieloch podpisali również listę poparcia dla Teresy Kurcyusz-Furmanik w neo-KRS. Zanim ich odwołanie zostanie zatwierdzone, konieczne jest uzyskanie zgody od kolegiów tych sądów. Do czasu wydania opinii przez kolegia, osoby te zostają zawieszone.

To już druga fala dymisji wśród kierownictwa sądów na Śląsku. Ministrowi Bodnarowi udało się już odwołać Katarzynę Frydrych, neoprezeskę Sądu Apelacyjnego w Katowicach, która wcześniej pełniła funkcję zastępczyni ministra Ziobry. Wciąż oczekuje się na decyzję kolegiów w sprawie wniosków dotyczących odwołania prezesów i wiceprezesów sądów okręgowych w Gliwicach i Rybniku. Jednak minister nie uzyskał zgody na odwołanie kierownictwa Sądu Okręgowego w Sosnowcu, gdzie prezeską jest neo-sędzia Ewa Łąpińska, członkini neo-KRS, oraz prezeski Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, Anny Szwed-Szczygieł, która jest prywatnie córką polityka PiS, Stanisława Szweda.

Kilka dni temu minister Bodnar rozpoczął także procedurę odwołania prezesa Sądu Okręgowego w Ostrołęce, Jarosława Teklińskiego, na wniosek miejscowych sędziów. Zarzucili mu brak współpracy oraz nieprzedstawienie koncepcji funkcjonowania sądu. Tekliński był sędzią rejonowym w sądzie w Przasnyszu, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa, oraz wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Resort sprawiedliwości zarzuca mu udział w konkursie przed neo-KRS. Decyzję o jego odwołaniu również musi zatwierdzić Kolegium sądu.

Więcej o tym przeczytasz w naszej publikacji: Ruszyła procedura odwołania „prezesa” Sądu Okręgowego w Ostrołęce

Pomimo ogólnonarodowych zmian kadrowych w wielu sądach w Polsce, które rozpoczęły się wcześniej, nadal trwają procesy odwołania osób nominowanych przez poprzedni rząd. W oczekiwaniu na decyzję Kolegium w sprawie odwołania znajdują się prezes Sądu Okręgowego Warszawa-Praga, neo-sędzia Michał Bukiewicz, oraz wiceprezeska tego sądu, Kinga Kubuj (obecnie stara się o awans za pośrednictwem neo-KRS).

W najbliższych tygodniach spodziewane są również nowe nominacje na stanowiska prezesów sądów, które zostały już pozbawione swoich poprzednich nominatów lub ci sami nominowani zdecydowali się na dymisję. Dotyczy to sądów rejonowych i okręgowych w Olsztynie, sądów okręgowych w Krakowie, Kielcach i Elblągu, oraz sądów apelacyjnych w Katowicach i Lublinie.

Według informacji z OKO.press, sędzia Paweł Juszczyszyn wycofał swoją kandydaturę na stanowisko prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie. Otrzymał on poparcie ze strony sędziów podczas Zgromadzenia Ogólnego, ale w mniejszym stopniu niż pozostali dwaj kandydaci. Większość sędziów również nie poparła jego kandydatury na prezesa. Juszczyszyn zdecydował, że brak większościowego poparcia wyklucza go z dalszego ubiegania się o to stanowisko.

Kolejne decyzje ministra dotyczące odwoływania prezesów sądów oraz presja ze strony środowiska powodują, że część osób awansowanych za poprzednią władzę sama rezygnuje z okupowanych stanowisk.

W Sądzie Apelacyjnym w Warszawie, który od niedawna kieruje nowa prezeska Dorota Markiewicz, następują kolejne dymisje. Zastąpiła ona neosędziego Piotra Schaba, który był znany z kontrowersyjnych działań wobec legalnie powołanych sędziów, pełniąc funkcję głównego rzecznika dyscyplinarnego.

Początkowo Schab protestował przeciwko decyzji Bodnara o odwołaniu, ale ostatecznie ustąpił. Wówczas zrezygnowali również kierownicy wydziałów.

Przypominamy, że kilka dni temu, rezygnację złożyła przewodnicząca II wydziału karnego, neosędzia Agnieszka Brygidyr-Dorosz, oraz wiceprzewodniczący VIII wydziału karnego, Piotr Bojarczuk. Sam również zrezygnował z delegacji do orzekania w sądzie apelacyjnym i wycofał się ze stałej nominacji do tego sądu przez neoKRS (czekał już tylko na powołanie przez prezydenta).

POLECAMY: Neosędzia Brygidyr-Dorosz kończy karierę nielegalnej przewodniczącej w SA w Warszawie

Z uwagi na trwający proces walki z przebierańcami w togach bez uprawnienia do wydawania orzeczeń kolejni przebierańcy SA w Warszawie sami rezygnują z okupowanych stanowisk. Taką decyzję podjął neoprzewodniczący I wydziału cywilnego, neosędzia Adam Jaworski, oraz jego zastępczyni, neosędzia Iwona Grzegorzewska, która została powołana do tego sądu przez prezydenta w lutym 2024 roku.

Nowym przewodniczącym I wydziału cywilnego został sędzia Bernard Chazan, a jego zastępczynią jest Anna Strączyńska.

Decyzja neosędziego Jaworskiego o rezygnacji może być związana z faktem, że minister Bodnar cofnął mu upoważnienie do orzekania w tym sądzie (nadal jednak pełni funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie). Delegacje straciło jeszcze pięciu neosędziów, w tym neoprzewodnicząca neoKRS Dagmara Pawełczyk-Woicka oraz dwie wiceprezeski sądu apelacyjnego, Edyta Dzielińska i Agnieszka Stachniak-Rogalska (obie ubiegają się o stałe mianowanie do tego sądu przez neoKRS).

Dodatkowo, w ostatnich dniach sam zrezygnował także wiceprezes Sądu Okręgowego Warszawa-Praga, Przemysław Chrzanowski. Minister Bodnar wszczął również w jego sprawie procedurę odwołania, jednak Chrzanowski podjął decyzję o rezygnacji samodzielnie.

POLECAMY: Nielegalne szefostwo sądów w Warszawie i Elblągu same rezygnuje z okupowanych dotąd stanowisk

Kolejne apele o odwołanie „pokemonów” uważających się za sąd

Z kolejnych sądów docierają do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara apele o odwołanie prezesów nominowanych przez Ziobrę. Najnowszy apel został złożony przez sędziów Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza, którzy domagają się odwołania prezeski sądu, Anny Jagodzińskiej-Bajkowskiej. Jest ona neosędzią i brała udział w podpisywaniu list poparcia dla neo-KRS.

Wcześniej takie apele skierowali do Bodnara stowarzyszenia sędziów Themis i Iustitia, a także sędziowie apelacyjni z Warszawy, Poznania, Krakowa, Rzeszowa, Katowic i Lublina. Apele do Bodnara wysłali również sędziowie rejonowi i okręgowi z Warszawy, Poznania, Krakowa, Olsztyna, Elbląga, Koszalina, Gorzowa Wielkopolskiego, Kielc, Rzeszowa, Jasła, Krosna, Białegostoku, Ostrołęki oraz pracownicy z Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim oraz sędzia Jakub Kościerzyski z Sądu Rejonowego w Bydgoszczy.

POLECAMY: Neoprezesi sami zaczynają rezygnować z okupowanych stanowisk. Jest też apel w sprawie neoprezesów SO w Bydgoszczy

Dotychczas minister Bodnar zdymisjonował 15 prezesów sądów oraz ich zastępców:

  • Neoprezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, neo-sędziego Mateusza Bartoszka, oraz wiceprezesów, neo-sędziego Przemysława Radzika i neo-sędzię Sylwię Dembską;
  • Neoprezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie, neo-sędziego Zygmunta Drożdżejkę, oraz wiceprezeskę, neo-sędzię Katarzynę Wysokińską-Walenciak;
  • Neoprezesa Sądu Okręgowego w Kielcach, neo-sędziego Pawła Stępnia. Po jego odwołaniu, sama zrezygnowała wiceprezeska, neo-sędzia Monika Wrona;
  • Neoprezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu, neo-sędziego Daniela Jurkiewicza, oraz wiceprezesa Michała Inglota;
  • Neoprezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie, neo-sędziego Piotra Schaba. Ten ostatni początkowo nie zaakceptował decyzji Bodnara, jednak ostatecznie 22 marca 2024 roku opuścił swoje stanowisko prezesa;
  • Neoprezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie, neo-sędziego Michała Lasotę, oraz jego zastępców, neo-sędziów Tomasza Kosakowskiego i Marcina Czapskiego;
  • Neoprezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie, Macieja Nawackiego, oraz jego zastępców, neo-sędziów Tomasza Koszewskiego i Adama Jaroczyńskiego;
  • Neoprezesa Sądu Rejonowego w Biskupcu, neo-sędziego Tomasza Turkowskiego;
  • Neoprezesa Sądu Okręgowego w Krakowie, neo-sędziego Bartłomieja Migdę, oraz jego zastępców: neo-sędziego Michała Puzę, członkinię neo-KRS Irenę Bochniak i neo-sędziego Piotra Kowalskiego;
  • Neoprezesa Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty, neo-sędziego Macieja Pragłowskiego, oraz wiceprezesa tego sądu, neo-sędziego Łukasza Felisiaka;
  • Neoprezesa Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza, neo-sędziego Marcina Cichońskiego;
  • Neoprezesa Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia, neo-sędziego Piotra Skrzyszowskiego;
  • Neoprezeskę Sądu Rejonowego w Myślenicach, neo-sędzię Małgorzatę Święch;
  • Neoprezeskę Sądu Rejonowego w Wieliczce, Ewę Motyczyńską-Pałys;
  • Neoprezeskę Sądu Apelacyjnego w Katowicach, Katarzynę Frydrych, byłą wiceminister sprawiedliwości w rządzie PiS.

W wyniku presji i strachu przed odpowiedzialnością karną jaka niewątpliwie grozi okupantom oraz skierowanych do ministerstwa apeli o samodzielne z okupowanych stanowisk zrezygnowli:

  • Neoprezes Sądu Rejonowego Poznań-Nowe Miasto i Wilda Michał Tasarek;
  • Neoprezes Sądu Rejonowego w Koszalinie, neo-sędzia Piotr Boguszewski;
  • „Wiceprezes” Sądu Rejonowego w Elblągu, neo-sędzia Anna Długajczyk;
  • Neoprezes Sądu Rejonowego w Bełchatowie, neo-sędzia Robert Sobczak;
  • Neoprezes Sądu Apelacyjnego w Lublinie, neo-sędzia Jerzy Daniluk i wiceprezes, neo-sędzia Piotr Czerski;
  • Neoprezes Sądu Okręgowego w Elblągu, neo-sędzia Jacek Bryl i wiceprezeska, neo-sędzia Katarzyna Jacewicz-Okuniewicz.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version