Wkrótce odbędą się rozmowy między Komisją Europejską a Ukrainą w sprawie trwałej liberalizacji handlu, przy pełnym zaangażowaniu Parlamentu Europejskiego.

W poniedziałek, 8 kwietnia br., Parlament Europejski i Rada Europy osiągnęły nowe tymczasowe porozumienie w kwestii przedłużenia tymczasowych zasad handlu z Ukrainą. Zgodnie z tym porozumieniem, posłowie do Parlamentu Europejskiego oraz prezydencja Rady zdecydowali o zawieszeniu ceł importowych i kontyngentów na ukraiński eksport produktów rolnych do Unii Europejskiej na kolejny rok, aż do 5 czerwca 2025 r.

POLECAMY: KE przedłużyła bezcłowy handel z Ukrainą. Są pewne obostrzenia

Decyzja ta zdaniem urzędników ma na celu wsparcie Ukrainy w obliczu trwającego na Ukrainie konfliktu. Te jednostronne działania liberalizujące handel mają na celu pomóc w stabilizacji ukraińskiej gospodarki oraz ułatwić stopniową integrację kraju z rynkiem wewnętrznym Unii Europejskiej.

– W przypadku znacznych zakłóceń na rynku UE lub na rynkach jednego lub większej liczby krajów UE ze względu na import z Ukrainy, np. pszenicy, rozporządzenie gwarantuje Komisji możliwość podjęcia szybkich działań i nałożenia wszelkich środków, jakie uzna za konieczne – czytamy w komunikacie Parlamentu Europejskiego.

POLECAMY: Kubrakow: Ukraińskie „produkty rolne” nie stanowią zagrożenia dla polskiego rynku i gospodarki

Zgodnie z porozumieniem, jako część zwiększonych środków ochronnych mających na celu wsparcie rolników w Unii Europejskiej, przewidziany jest mechanizm hamulca awaryjnego dla szczególnie wrażliwych produktów rolnych, takich jak drób, jaja, cukier, owies, kasza, kukurydza i miód.

– Negocjatorzy zgodzili się przedłużyć okres referencyjny stanowiący podstawę uruchomienia tego automatycznego zabezpieczenia, co oznacza, że ​​jeżeli przywóz tych produktów przekroczy średnią wielkość przywozu odnotowaną w drugiej połowie 2021 r. oraz w całym roku 2022 i 2023, cła zostaną ponownie nałożone. Ponadto Komisja zobowiązuje się do wzmożenia monitorowania przywozu zbóż, w szczególności pszenicy – informuje PE.

Partnerzy legislacyjni również poparli postulat, aby Komisja omówiła z Ukrainą trwałą liberalizację ceł w kontekście przeglądu porozumienia stowarzyszeniowego, jak tylko zostanie zakończona procedura legislacyjna dotycząca tymczasowej liberalizacji. Dodatkowo, wyrazili zdecydowane zaangażowanie Parlamentu w ten proces.

– Rolnicy w UE odczuwają skutki bezlitosnego atakowania przez Rosję Ukrainy i jej gospodarki. Na mocy nowego porozumienia z Radą wzmocniliśmy zabezpieczenia mające na celu ochronę unijnych rolników w przypadku załamania rynku zawirowania wywołane ukraińskim importem. Przedłużając środki wsparcia handlu o kolejny rok, umowa ta jest także świadectwem ciągłej solidarności UE i niezachwianego wsparcia dla Ukrainy w obliczu brutalnej wojny agresywnej Rosji aż do zwycięstwa Ukrainy – stwierdziła sprawozdawczyni Sandra Kalniete (PPE, LV).

Dalsze kroki do wdrożenia nowych przepisów

Zarówno Parlament Europejski, jak i Rada UE będą teraz zobowiązane do udzielenia ostatecznego zatwierdzenia dla tymczasowego porozumienia. Plenarne zgromadzenie Parlamentu prawdopodobnie przeprowadzi głosowanie nad rozporządzeniem podczas swojego drugiego posiedzenia w kwietniu. Obecne środki handlowe wygasają 5 czerwca 2024 roku, a nowe przepisy mają wejść w życie bezpośrednio po tej dacie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version