Policjanci zatrzymali 31-letniego przywódcę gangu Ukraińców, który prowadził szeroko zakrojone oszustwa internetowe. Prokuratura postawiła mu zarzuty, a sąd nałożył na niego tymczasowy areszt.

POLECAMY: Trzech Ukraińców trafiła do aresztu. Okradali metodą na „pracownika banku”

Członkowie tego gangu wyłudzili pieniądze od ponad 400 osób na kwotę prawie 600 tysięcy złotych. Zdobytymi w sposób nielegalny funduszami przestępcy nabywali kryptowaluty. Śledztwo w tej sprawie było prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi oraz funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego. Okazało się, że zorganizowana grupa przestępcza działała od drugiej połowy 2021 roku. Jej członkowie podszywali się pod potencjalnych nabywców produktów oferowanych przez pokrzywdzonych w internecie, szczególnie odzieży i galanterii damskiej, przesyłając na ich telefony linki do fałszywych stron internetowych przewoźników lub platform płatności kartami.

POLECAMY: „Na policjanta”. Szajka z Ukrainy wpadła na gorącym uczynku. Poszkodowani stracili ponad milion złotych

Oszustwa internetowe: fałszywe strony internetowe

– Po wpisaniu wymaganych danych osoby pokrzywdzone nieświadomie udzielały dostępu do konta bankowego, z którego podejrzani dokonywali wypłat przy użyciu kodów blik lub z wykorzystaniem technologii NFC. Niestety, pokrzywdzeni, głównie młode kobiety, często udostępniały dane umożliwiające dokonywanie transakcji z wykorzystaniem karty, takie jak jej numer, data ważności, numer CVC i PIN. To umożliwiało pobieranie dużo wyższych kwot niż proponowana cena konkretnego artykułu – wyjaśnia Krzysztof Kopania, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Wcześniej schwytano pięciu członków gangu. Teraz schwytano jego lidera, który może zostać skazany na maksymalnie 15 lat pozbawienia wolności. Podczas przeszukania jego domu znaleziono różne dokumenty, takie jak umowy dotyczące otwierania kont bankowych, karty bankomatowe oraz sprzęt elektroniczny, w tym telefony komórkowe, komputery i karty pamięci. Zabezpieczono również urządzenie służące do przechowywania kryptowalut, na którym znajdowała się znacząca ilość tego typu waluty.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version