Pracownicy z Ukrainy cieszą się zaufaniem polskich pracodawców, jednak nastawienie polskiego społeczeństwa do przybyszów zza wschodniej granicy coraz bardziej się pogarsza. Najnowsze badanie wskazuje nawet na „erozję nastrojów”.

POLECAMY: Jak bardzo Polacy nie lubią Ukraińców oraz innych narodowości

Stosunek Polaków do pracowników z Ukrainy został zbadany w „Barometrze Polskiego Rynku Pracy” przygotowanym przez Personnel Service.

POLECAMY: ski portal dziękuje Polsce! Polacy nas prześladowali i „więzili w obozach koncentracyjnych”

Polscy pracodawcy cenią sobie pracowników z Ukrainy. Za co szczególnie?

Z badania wynika, że aż 78 proc. firm wyraża pozytywne lub neutralne opinie na ich temat. Co czwarty polski przedsiębiorca docenia pracowników z Ukrainy za ich doświadczenie, a co piąty za ich skromność, lojalność oraz tworzenie pozytywnej atmosfery pracy. Docenia się również ich szybką adaptację, pracowitość oraz szybką naukę języka.

POLECAMY: Rząd Tuska chce przeznaczyć ponad 11 mld zł na dodatkowy sponsoring „uchodźców” z Ukrainy

Warto zaznaczyć, że tylko 14 proc. pracodawców docenia wiedzę Ukraińców, podczas gdy 17 proc. nie widzi niczego, za co można by ich docenić. To o 12 punktów procentowych więcej niż rok temu.

„Erozja nastrojów”. Polacy coraz mniej przychylnie patrzą na Ukraińców

Stosunek społeczeństwa polskiego do Ukraińców wyraźnie się zmienił w porównaniu z poprzednim rokiem.

„Wzrasta nieprzychylność społeczeństwa polskiego wobec Ukraińców, co jest wyrazem erozji nastrojów. Co czwarty respondent określa swój stosunek jako pozytywny lub raczej pozytywny, co oznacza spadek o 10 punktów procentowych w porównaniu z rokiem poprzednim” – wynika z raportu.

Jest wiele powodów tych zmian. Wśród nich obawy, że obecność Ukraińców na polskim rynku pracy prowadzi do obniżenia wzrostu wynagrodzeń. Takie zdanie wyraziło 41 proc. ankietowanych. Co piąty badany uważa również, że Ukraińcy stanowią konkurencję.

Według założyciela Personnel Service i eksperta rynku pracy, Krzysztofa Inglota, spadek sympatii wobec Ukraińców wynika ze zmiany percepcji oraz naturalnej erozji nastrojów.

– Na początku solidarność była bardzo silna, ale z czasem, przyzwyczajenie i zmęczenie codzienną pomocą mogą prowadzić do narastania negatywnych opinii – wyjaśnia. To z kolei – jak zaznacza – stawia przed działami HR w firmach, które zatrudniają lub planują zatrudnić obcokrajowców, realne wyzwania. Już niedługo może to stać się rzeczywistym problemem, gdyż chęć zatrudnienia Ukraińców deklaruje 40 proc. polskich firm.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version