Rząd Donalda Tuska planuje przeznaczyć dodatkowo ponad 11,3 mld złotych na pomoc dla ukraińskich „uchodźców” w Polsce. Świadczenia, takie jak świadczenia rodzinne i socjalne, będą wypłacane im do września 2025 roku.

POLECAMY: Sejm przegłosował w ekspresowym tempie dalsze sponsorowanie cwaniaków z Ukrainy

Według informacji podanych przez portal WNP, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt ustawy, który zakłada dodatkowe środki na pomoc dla legalnie przebywających w Polsce „uchodźców” z Ukrainy. Zgodnie z planem, świadczenia będą wypłacane aż do końca września 2025 roku.

POLECAMY: Posłowie Konfederacji alarmują! Sejm bez konsultacji chce przedłużyć bezpodstawne przywileje dla Ukraińców

W drugiej połowie 2024 roku Fundusz Pomocy powinien otrzymać dodatkowe środki w wysokości 3,9 mld złotych – donosi WNP. Przyszłoroczne wydatki na pomoc dla „uchodźców” szacowane są na 7,36 mld złotych.

POLECAMY: Szefernaker o wydatkach na Ukraińców w Polsce. Padano konkretne kwoty jednak »rząd« nie wie ile pieniędzy cwaniacy wyłudzili

„W związku z rozwiązaniami, proponowanymi w nowelizacji ustawy prognozuje się, że wydatki z FP będą systematycznie spadać, w związku z czym, aby pokryć wydatki zaplanowane w drugiej połowie 2024 r., niezbędne jest zwiększenie FP o kwotę 3,91 mld zł” – czytamy w opublikowanym komunikacie prasowym.

POLECAMY: Udział „uchodźców” z Ukrainy w krajowym PKB brutto to niewiele ponad 1 proc.

W roku 2024 przewiduje się przeznaczenie 7,38 mld złotych na ten cel. Fundusz Pomocy zostanie zasilony z oszczędności zgromadzonych w instytucjach sektora finansów publicznych lub w specjalnych rezerwach budżetowych, zgodnie z mechanizmami określonymi w ustawie. W przypadku braku takiej możliwości, przewiduje się emisję celowych obligacji przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Środki te mają być przeznaczone na zapewnienie dostępu do bezpodstawnie przyrannych usług zdrowotnych, świadczeń rodzinnych, socjalnych oraz świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dla obywateli Ukrainy.

POLECAMY: Polak obywatelem drugiej kategorii! Podwyższenie opłat bankowych w mBanku nie dotyczy Ukraińców

Ponad dwa miesiące temu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło, że jeśli zgodnie z proponowaną nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przedłuży się termin ich legalnego pobytu, to również wydłużone zostanie prawo do świadczeń socjalnych, takich jak program 800 plus. Projekt ten był opracowywany przez wiceministra Tomasza Szymańskiego. Polityk z partii Platforma Obywatelska przypomina, że kwestie pomocy dla obywateli Ukrainy reguluje dyrektywa unijna, która określa koszty dla poszczególnych państw.

Obywatele Ukrainy mogą otrzymywać polskie świadczenia socjalne na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy związanej z konfliktem zbrojnym na terenie tego kraju. Dotyczy to Ukraińców, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. Obecne przepisy stwierdzają, że pobyt Ukraińca jest legalny, jeśli przybył do Polski między 24 lutego 2022 r. a 4 marca 2024 r.

Mowa tu o uprawnieniu do korzystania z programu 800 plus (dawniej 500 plus) oraz Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. W grudniu 2023 r. programem 500 plus objęto 209,7 tys. dzieci ukraińskich.

Według styczniowych doniesień Rzeczpospolitej, Polska planuje przedłużenie szczególnej ochrony „uchodźców” z Ukrainy jedynie do końca września, po czym pomoc zostanie ograniczona.

W lutym bieżącego roku Sejm przedłużył obowiązywanie przywilejów socjalnych dla przebywających w Polsce Ukraińców do końca czerwca.

W początkach marca prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, badając m.in. korzyści dotyczące ukraińskich przedsiębiorstw.

Polacy przeciwni sponsorowaniu Ukraińców.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2024/04/Polacy-o-swiadczeniach-dla-ukrow.mp4

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version