Mieszkaniec Gdańska postanowił wykorzystać potencjał swojego balkonu, montując na nim panele fotowoltaiczne. Pomysł ten, który jeszcze niedawno wydawał się nowinką technologiczną, teraz zdobywa coraz większą popularność nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Niemcy już mogą mówić o prawdziwym boomie na tego rodzaju instalacje, z ponad 400 tysiącami podłączonych systemów. W Polsce również trend ten zyskuje na sile, z kolejnymi dostawcami oferującymi takie rozwiązania dla mieszkańców bloków.

Jedną z firm oferujących fotowoltaikę na balkonach jest Energa Obrót. Choć początkowo pomysł może wydawać się rewolucyjny, montaż paneli fotowoltaicznych w Polsce nie jest jednak tak prosty, jakby się mogło wydawać. Zarządy spółdzielni mieszkaniowych często nie są przekonane do wprowadzania takich nowinek technicznych. Świadczy o tym historia pana Krzysztofa z Gdańska, który po zainstalowaniu fotowoltaiki na swoim balkonie otrzymał pozew sądowy od swojej spółdzielni.

Pomysł na zainstalowanie paneli na balkonie pana Krzysztofa był inspirowany oszczędnością energii, którą osiągnął dzięki innym rozwiązaniom, takim jak pompa ciepła i fotowoltaika na dachu. W rezultacie płaci on o 65% mniej za prąd i ogrzewanie niż za czynsz i rachunki za prąd. W rozmowie z portalem Gdańszczanin wyjaśnił swoje motywacje, podkreślając, że skoro fotowoltaika sprawdziła się w domu, to dlaczego nie miałaby sprawdzić się również w mieszkaniu.

Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie przyniósł panu Krzysztofowi konkretne korzyści finansowe. Dzięki instalacji jego rachunki za prąd spadły o około 30%. Całą produkcję i rozliczenia śledzi poprzez profil klienta na stronie firmy energetycznej.

Jednakże pomimo pozytywnych efektów ekonomicznych, spółdzielnia mieszkaniowa, w której mieszka pan Krzysztof, nie podziela jego entuzjazmu. Wymaga ona zdjęcia paneli, twierdząc, że nie uzyskał on zgody na montaż instalacji. Mimo próśb i przedstawionych ekspertyz, potwierdzających wytrzymałość balkonu na dodatkowe obciążenie, pan Krzysztof musiał zmierzyć się z procesem sądowym.

Sprawa pana Krzysztofa nie jest odosobniona. Wiele osób chcących zainstalować fotowoltaikę na balkonie napotyka na podobne problemy z zarządami spółdzielni. Jednakże z projektem rządu dotyczącym zmian w sposobie rozliczania prosumentów, sytuacja ta może ulec zmianie. Od 1 lipca prosument będzie mógł wybrać sposób rozliczenia, w oparciu o rynkową miesięczną cenę energii elektrycznej lub o cenę godzinową, co może być korzystne dla osób produkujących energię za pomocą paneli fotowoltaicznych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Jeden komentarz

  1. Sypią się pato relacje rodem z dojnej pato spółdzielczości mieszkaniowej polskojęzycznej mutacji Alternatywy 4 Ale chorej spółdzielczości od ustaw poczynając nasze ukochane elity nie chcą uzdrowić! INTERESowne od dawna hamulce działają?

Napisz Komentarz

Exit mobile version