Od początku 2024 roku w Polsce istnieje możliwość przystąpienia do egzaminów teoretycznych na prawo jazdy kategorii B w języku ukraińskim. Dodatkowo, kandydaci mają opcję uczestniczenia w części praktycznej egzaminu z udziałem tłumacza przysięgłego. Wszystko to wskazuje, że nasze wcześniejsze ostrzenia o tworzeniu Ukropolinu, o czym na naszym portalu przestrzegamy od lutego 2022 roku.

Ukraińcy przebywający w Polsce mogą teraz podchodzić do egzaminów teoretycznych na prawo jazdy kategorii B w języku ukraińskim. Ponadto, ośrodki potwierdziły możliwość obecności polsko-ukraińskiego tłumacza przysięgłego na części praktycznej egzaminu na życzenie kandydata, który będzie tłumaczył instrukcje wydawane przez egzaminatora.

POLECAMY: Ukropolin staje się faktem. W szkołach powstaną klasy ze specjalnymi lekcjami języka ukraińskiego

Aby przystąpić do egzaminu teoretycznego w języku ukraińskim lub do egzaminu praktycznego z udziałem tłumacza przysięgłego, kandydaci muszą zaznaczyć tę opcję podczas rejestracji. W przypadku egzaminu praktycznego konieczne jest również podanie danych tłumacza oraz przedstawienie zaświadczenia potwierdzającego jego uprawnienia do pełnienia roli tłumacza przysięgłego. Warto zauważyć, że przyszły kierowca musi samodzielnie znaleźć tłumacza i pokryć koszty związane z jego usługami.

Jak zdobyć prawo jazdy w Polsce? Osoby spoza Polski, które przebywają na stałe w kraju, mają możliwość uczestnictwa w kursach organizowanych przez szkoły nauki jazdy, zdania egzaminów teoretycznych i praktycznych oraz uzyskania prawa jazdy w Polsce. Wymagane jest jednak spełnienie następujących warunków:

  • Mieszkanie w Polsce przez co najmniej 185 dni lub dłużej.
  • Osiągnięcie odpowiedniego wieku (14, 16, 18, 21, 24 lata – w zależności od kategorii uprawnień), np. dla kategorii B minimalny wiek to 18 lat.

Jeśli te kryteria są spełnione, osoba taka może przystąpić do procesu uzyskania prawa jazdy. W pierwszej kolejności należy przejść badania lekarskie dla kierowców i otrzymać orzeczenie lekarskie, które potwierdza zdolność do prowadzenia pojazdu. Badania można wykonać w dowolnym gabinecie Medycyny Pracy w większości placówek medycznych w Polsce lub skontaktować się ze szkołą nauki jazdy, w której planuje się podjąć kurs, aby uzyskać dane kontaktowe odpowiedniego lekarza.

Profil kandydata 

Następnie należy skontaktować się osobiście lub listownie z wydziałem komunikacji urzędu miasta lub gminy w celu uzyskania Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Jest to unikalny numer, który poświadcza chęć uzyskania prawa jazdy, a informacje o nim są wprowadzane do ujednoliconej bazy danych. Aby go otrzymać, należy przedstawić następujące dokumenty:

  • wniosek o wydanie prawa jazdy;
  • zaświadczenie lekarskie;
  • fotografię (3,5 х 4,5 cm);
  • ważny paszport;
  • dokument potwierdzający prawo pobytu w Polsce (karta pobytu, wiza lub PESEL UKR);
  • meldunek;
  • kopię prawa jazdy, jeżeli osoba posiada już uprawnienia, a chce uzyskać prawo jazdy innej kategorii;
  • pisemną zgodę rodzica lub opiekuna, jeśli osoba jest niepełnoletnia, ale wkrótce skończy 18 lat. Uwaga: rodzice muszą towarzyszyć nieletniemu w urzędzie i tam podpisać oświadczenie;
  • zaświadczenie o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania samochodem, jeżeli kandydat chce uzyskać prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E KA lub jeżeli taką osobę na dodatkowe badanie psychologiczne skierował lekarz.

Zapisy na kurs do szkoły jazdy i zdawanie egzaminu

Po otrzymaniu Profilu Kandydata na Kierowcę dana osoba musi samodzielnie wybrać szkołę nauki jazdy. Minimalny okres szkolenia na kurs prawa jazdy dla kategorii B wynosi 30 godzin akademickich teorii i 30 godzin praktyki. Koszt kursu różni się w zależności od szkoły i może wynosić od 2 do 3 tysięcy złotych.

Po ukończeniu kursu teoretycznego w szkole nauki jazdy kandydat musi zarejestrować się na egzamin teoretyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Część teoretyczna egzaminu trwa 25 minut i odbywa się w formie elektronicznej. Pytania prezentowane są w formie testów, a aby zdać egzamin, kandydaci muszą uzyskać 68 z 74 punktów. Zwróćmy uwagę na to, że pytania w dokumencie są prezentowane w języku polskim, angielskim, niemieckim i ukraińskim.

Jeżeli egzamin teoretyczny nie został zaliczony za pierwszym razem, kandydat może zapisać się na poprawkę. Po zdaniu egzaminu i otrzymaniu certyfikatu musi w ciągu 6 miesięcy odbyć kurs praktyczny w szkole nauki jazdy i ponownie zarejestrować się na egzamin praktyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Co ważne, do części teoretycznej można przygotować się samodzielnie, bez uczęszczania na zajęcia w szkole nauki jazdy i zaliczyć ją w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Następnie można przejść szkolenie części praktycznej w szkole nauki jazdy i ponownie zdać egzamin w WORD.

Po zdaniu dwóch egzaminów kandydat może uzyskać prawo jazdy w wydziale komunikacji urzędu miasta lub gminy. W tym celu przyszły kierowca musi złożyć wszystkie wymienione powyżej dokumenty, które były niezbędne do uzyskania Profilu Kandydata na Kierowcę, a także dołączyć zaświadczenia o wynikach dwóch egzaminów oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy, która wynosi 100 złotych. Czas oczekiwania na wydanie prawa jazdy wynosi 9 dni roboczych. Należy pamiętać, że przed uzyskaniem dokumentu prawa jazdy dana osoba nie ma prawa prowadzić pojazdu.

Warto zauważyć, że Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach przygotował dwujęzyczny, polsko-ukraiński przewodnik „Najważniejsze zasady ruchu drogowego w Polsce”, który powinien pomóc przyszłym ukraińskim kierowcom lepiej zapoznać się z podstawowymi przepisami ruchu drogowego w Polsce.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version