Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozpoczęło rozmowy z przedstawicielami Armenii, Wybrzeża Kości Słoniowej, Kostaryki i Botswany w sprawie umowy podobnej do tej zawartej między Wielką Brytanią a Rwandą, dotyczącej deportacji uchodźców do tego kraju na czas rozpatrywania ich wniosków o azyl – podała gazeta Times, powołując się na dokumenty, które wyciekły z brytyjskiego MSZ.

POLECAMY: Szijjártó: Węgry szukają legalnych sposobów, aby zatrzymać migrantów na zewnątrz

„Wielka Brytania rozpoczęła negocjacje w sprawie powielenia programu deportacji migrantów do Rwandy z Armenią, Wybrzeżem Kości Słoniowej, Kostaryką i Botswaną” – czytamy w raporcie.

Należy zauważyć, że treść tych dokumentów odnosi się do prac rządu brytyjskiego w ciągu ostatnich 18 miesięcy w celu zidentyfikowania krajów, które mogą być zainteresowane powieleniem programu rwandyjskiego. Współpraca z czterema krajami, o których mowa, ma być priorytetem dla Wielkiej Brytanii.

Według doniesień, rozważano również współpracę z takimi krajami jak Ekwador, Paragwaj, Peru, Brazylia i Kolumbia, ale władze brytyjskie uważają je za mniej zainteresowane porozumieniem, podczas gdy Maroko, Tunezja, Namibia i Gambia „wyraźnie odmówiły” udziału w dyskusjach. Lista rezerwowa krajów, do których Wielka Brytania zamierza się zwrócić, jeśli nie uda jej się osiągnąć porozumienia z czterema wcześniej wymienionymi krajami, obejmuje Republikę Zielonego Przylądka, Senegal, Tanzanię, Togo, Angolę i Sierra Leone.

Poinformowano również, że postęp w rozmowach z Armenią, Wybrzeżem Kości Słoniowej, Kostaryką i Botswaną utknął w martwym punkcie z powodu trwających problemów z porozumieniem z Rwandą, ale rząd ma nadzieję, że rozmowy zostaną wznowione, gdy program dla Rwandy zostanie uruchomiony.
The Guardian donosił wcześniej, że brytyjska Izba Lordów przeprowadziła głosowanie nad ustawą premiera Rishiego Sunaka o wydaleniu uchodźców do Rwandy na czas rozpatrywania ich wniosków o azyl.

W styczniu Izba Gmin (niższa izba brytyjskiego parlamentu) przyjęła w ostatnim czytaniu ustawę o wydaleniu uchodźców do Rwandy na czas rozpatrywania ich wniosków o azyl, pomimo poważnych sporów wśród posłów. Tekst musi teraz zostać rozpatrzony przez Izbę Lordów. Wielu konserwatystów opowiedziało się wcześniej za zaostrzeniem ustawy i odmówiło poparcia istniejącej wersji dokumentu. Doprowadziło to do rozłamu wśród torysów, a zachodnie media donosiły, że brytyjski premier Rishi Sunak stanął w obliczu najpoważniejszego „buntu” podczas swojej kadencji.

W listopadzie 2023 r. Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii ostatecznie orzekł, że plany władz brytyjskich dotyczące deportacji nielegalnych migrantów do Rwandy są niezgodne z prawem. W następstwie tego Sunak ogłosił zamiar wprowadzenia nowych „przepisów nadzwyczajnych”, aby zapewnić, że plany wydalenia nielegalnych imigrantów nie zostaną ponownie zablokowane. Później w grudniu szef brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych James Cleverly podpisał nowe porozumienie w sprawie deportacji ze stroną rwandyjską.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version