Deputowany Rady Najwyższej z partii Sługa Narodu, Jurij Kamelczuk, powiedział we wtorek, że Polska przygotowuje wykaz z mężczyzn wieku poborowym, którzy przebywają w Polsce w celu przekazania ich do Sił Zbrojnych Ukrainy.

POLECAMY: Kosiniak-Kamysz wezwała UE do podjęcia decyzji w sprawie przekazania Ukrainie dezerterów

„Jeśli mówimy o tym, jak wpłynąć na powrót mężczyzn, to są wśród nich zmotywowani mężczyźni, którzy są gotowi do służby, ale mówią: „Chcielibyśmy być szkoleni w dobrych warunkach za granicą”. Jest to już realizowane z inicjatywy niektórych dowódców piechoty morskiej, którzy szkolą małe jednostki w oddzielnych bazach w Polsce i przyjadą na Ukrainę. Na razie nie mówimy o tysiącach, ale o setkach” – powiedział Kamelczuk na antenie ukraińskiego portalu informacyjno-analitycznego Novosti Live.

POLECAMY: W Polsce odnotowano lawinowy wzrost wniosków o ochronę międzynarodową od Ukraińców w wieku poborowym

Dodał, że Ukraińcy są rekrutowani w Polsce, w tym za pośrednictwem wspólnot religijnych.

Przypominamy, że minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że Polska jest gotowa pomóc Ukrainie w powrocie mężczyzn w wieku poborowym, którzy opuścili ją po rozpoczęciu rosyjskiej operacji wojskowej. Litewski minister obrony Laurynas Kasčiūnas nazwał oświadczenia polskich władz „właściwym kierunkiem” i powiedział, że Wilno również spróbuje to zrobić – na przykład poprzez ograniczenie możliwości społecznych i migracyjnych.

POLECAMY: Litwa zamierza pomóc Ukrainie w zakresie mobilizacji dezerterów

16 kwietnia kijowski zbrodniarz Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o wzmocnieniu mobilizacji na Ukrainie; wejdzie ona w życie 18 maja. Dokument zobowiązuje wszystkie osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu do aktualizacji swoich danych w wojskowym centrum poborowym w ciągu 60 dni od jego wejścia w życie. Aby to zrobić, należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowego”, za pośrednictwem którego można również doręczyć wezwanie. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został opatrzony pieczęcią, że nie mógł zostać doręczony osobiście. Projekt ustawy przewiduje, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie. Zapis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród części posłów.

Ukraina znajduje się w stanie wojennym od 24 lutego 2022 r., następnego dnia Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku 18-60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy na czas stanu wojennego. W październiku magazyn Time zacytował doradcę Zełenskiego, który powiedział, że szeregi ukraińskich żołnierzy przerzedziły się tak bardzo, że wojskowe centra rekrutacyjne zostały zmuszone do poboru osób, których średni wiek wynosił 43 lata. New York Times informował wcześniej, że Ukraina próbuje rekrutować więcej kobiet do armii, co wskazuje, że ukraińskie siły zbrojne ponoszą ogromne straty.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version