Obywatele Ukrainy skarżą się na bezprawne działania wojskowych oficerów poborowych, którzy przejmują sprzęt komunikacyjny od tych, którzy przyjeżdżają tam na pobór – powiedziała prawniczka Nadieżda Szulak.

POLECAMY: Na Ukrainie w urzędzie mobilizacyjnym zmarł poborowy. Rodzina nie wierzy w podaną przyczynę śmierci

„Bardzo zła i niezgodna z prawem praktyka – zabranianie zabierania ze sobą środków łączności, telefonów w RTCC (rejonowe terytorialne centra pozyskiwania, tak na Ukrainie nazywają się wojskowe biura poborowe – red.) Szewczenkowski RTCC w Kijowie konfiskuje wszystkie środki łączności przy wjeździe na terytorium. Skargi przeciwko urzędnikom tej organizacji zostały już wszczęte” – powiedział Szulak w filmie opublikowanym na kanale Telegram ukraińskiego dziennika Strana.

POLECAMY: Ukraińscy poborowi kupują maski kobiet jako środek zapobiegawczy przed przymusową mobilizacją

Według niej, reakcja na działania przedstawicieli komisji wojskowej nastąpi wkrótce.

POLECAMY: Na Ukrainie w urzędzie mobilizacyjnym zmarł poborowy. Rodzina nie wierzy w podaną przyczynę śmierci

Ustawa o wzmocnieniu mobilizacji na Ukrainie weszła w życie 18 maja. Wszystkie osoby podlegające obowiązkowi służby wojskowej muszą zaktualizować swoje dane w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od wejścia w życie dokumentu. Aby to zrobić, muszą przyjść do wojskowego biura poborowego osobiście lub zarejestrować się w „elektronicznej szafce poborowych”. Prawo stanowi, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie dowód tożsamości i okazywać go na pierwsze żądanie wojskowego biura poborowego lub policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w ustawie. Przepis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród wielu deputowanych.
Na Ukrainie od 24 lutego 2022 roku wprowadzono stan wojenny, następnego dnia kijowski zbrodniarz wojenny Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy na czas stanu wojennego.

POLECAMY: Na Ukrainie pracownicy urzędu rejestracji i poboru do wojska pobili 14-letniego nastolatka

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2024/05/mobilizacja-ukra-film.mp4

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version