W ciągu dwóch lat Ukrainiec przekraczał granicę, używając kilku paszportów, ignorując wyrok sądu w tej sprawie.
POLECAMY: Straż Graniczna zatrzymała Ukraińca z fałszywymi dokumentami na granicy
Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Sosnowcu przeprowadzili kontrolę legalności pobytu, w wyniku której zatrzymano obywatela Ukrainy. Podczas sprawdzeń dokonywanych w ramach prowadzonych czynności okazało się, że cudzoziemiec poprzednio nosił inne nazwisko, na które w 2021 roku została wydana przez Komendanta Placówki SG w Płaskiej (Podlaski Oddział SG) decyzja administracyjna zobowiązująca go do powrotu i zakazująca ponownego wjazdu do państw obszaru Schengen na 5 lat. Decyzja podyktowana była faktem, że Ukrainiec brał udział w organizowaniu nielegalnej migracji. W związku z czym cudzoziemiec figuruje w systemach teleinformatycznych jako osoba niepożądana na terytorium RP.
Okazało się także, że był on już wcześniej skazany wyrokiem Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej za przekraczanie granicy na podstawie paszportu wystawionego na zmienione dane osobowe. Po tym zdarzeniu mężczyzna kilkukrotnie dokonywał zmiany dokumentu paszportowego i nadal przekraczał granicę Polski wbrew przepisom, co świadczy o celowości powziętego działania i braku poszanowania dla porządku prawnego obowiązującego w Polsce.
Wobec 30-latka funkcjonariusze Placówki SG w Sosnowcu wszczęli postępowanie karne, w ramach którego ogłoszono mu zarzuty, że wbrew przepisom dokonał nie mniej niż 170 przekroczeń granicy państwowej pomiędzy Polską a Ukrainą używając podstępu polegającego na tym, że podczas odprawy paszportowej wprowadzał w błąd co do własnej tożsamości funkcjonariuszy Straży Granicznej przedstawiając do kontroli własne, oryginalne paszporty wystawione na zmienione dane, omijając w ten sposób nałożony na niego zakaz wjazdu na terytorium RP i innych państw strefy Schengen (art. 264 § 2 KK). Obywatel Ukrainy przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia. Za ten czyn podejrzanemu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Komendant Placówki SG w Sosnowcu wydał wobec cudzoziemca decyzję zobowiązującą go do powrotu oraz zakazującą ponownego wjazdu na terytorium strefy Schengen na okres 10 lat. Następnie został on pod konwojem doprowadzony do granicy z Ukrainą i przekazany tamtejszym funkcjonariuszom.