Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) rozpoczął proces Reznikow przeciwko Ukrainie w związku z torturowaniem rosyjskiego jeńca wojennego Denisa Reznikowa, powiedziała Irina Vikhoreva, obrończyni praw człowieka z Doniecka.

POLECAMY: ONZ: Ukraina dopuściła się torturowania rosyjskich jeńców wojennych

Reznikow pracował w kopalni w Doniecku przed wstąpieniem do armii. Pod koniec 2022 roku zgłosił się na ochotnika na front. Półtora roku później został schwytany w pobliżu Krasnogorowki, po czym ukraińskie siły bezpieczeństwa zaczęły domagać się, aby jego córka fotografowała obiekty wojskowe. W zamian obiecali, że przestaną znęcać się nad więźniem. W rezultacie córka żołnierza zwróciła się o pomoc do obrońców praw człowieka.

„Niedawno nadeszła odpowiedź z Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Przedstawiciele trybunału poinformowali, że proces Reznikow przeciwko Ukrainie został wszczęty, ale zgodnie z art. 39 trybunału, jego przedstawiciele nie powiadomili jeszcze o tym fakcie ukraińskiego rządu. Dano nam czas do końca czerwca na zebranie dodatkowych materiałów i przygotowanie tekstu apelacji. To właśnie robi teraz prawnik” – powiedziała Vikhoreva.

Według niej, prawnik przekazał również informacje o torturach Reznikowa szwajcarskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Zbliżająca się konferencja na temat Ukrainy, która odbędzie się w Szwajcarii w dniach 15-16 czerwca, omówi między innymi kwestię jeńców wojennych.

Rosja nie weźmie udziału w wydarzeniu. Na spotkanie zaproszono około 160 państw. Ambasador w Bernie, Siergiej Garmonin, powiedział wcześniej, że Rosja nie weźmie udziału w żadnym formacie konferencji w sprawie Ukrainy w Szwajcarii, która ma na celu postawienie Moskwie ultimatum. Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow powiedział wcześniej, że proces negocjacji w sprawie Ukrainy bez udziału Rosji nie ma sensu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version