Związek Banków Polskich (ZBP) intensywnie pracuje nad nowym modelem ugód dla kredytobiorców posiadających kredyty we frankach szwajcarskich. Według zapowiedzi prezesa ZBP, Tadeusza Białka, nowa propozycja ma być bardziej korzystna dla frankowiczów niż wcześniejsza koncepcja Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Szczegóły nowego rozwiązania mają być znane w ciągu miesiąca.

Nowa propozycja ugód

We wtorek, prezes ZBP, Tadeusz Białek, poinformował o trwających zaawansowanych rozmowach na temat nowej oferty ugodowej dla frankowiczów. Według Białka, prace są bardzo intensywne, a pełna propozycja powinna zostać zaprezentowana w ciągu miesiąca.

  • „Zakładam, że w ciągu miesiąca będziemy mogli więcej powiedzieć, jeśli chodzi o nową, szerszą kampanię dotyczącą ugód, nowy model ugody, który jest przygotowywany” – powiedział Białek podczas konferencji prasowej, cytowany przez legaartis.pl.

Korzystniejsza oferta dla frankowiczów

Nowa propozycja ZBP ma bazować na podobnych założeniach, co koncepcja przewodniczącego KNF, Jacka Jastrzębskiego, z 2020 roku. Tamta koncepcja zakładała traktowanie kredytu frankowego tak, jakby od początku był udzielony w złotych. Nowy model może jednak zawierać dodatkowe elementy, takie jak redukcja części kapitału, co miałoby uczynić go bardziej atrakcyjnym dla kredytobiorców.

  • „Zakładamy, że będzie to korzystniejsza propozycja” – mówił szef ZBP.

Rosnące sukcesy frankowiczów w sądach

W ostatnich latach frankowicze odnoszą coraz więcej sukcesów w sądach. W pierwszym kwartale 2024 roku liczba wyroków i ugód, na mocy których rozwiązano umowy kredytowe, wzrosła o ponad 60% rok do roku. Orzeczenia unieważniające umowy frankowe stanowiły aż 97% wszystkich rozstrzygnięć.

To zjawisko przekłada się na rosnące koszty i rezerwy, jakie banki muszą tworzyć na poczet przegranych spraw sądowych. Według szacunków KNF, na koniec 2023 roku potencjalne straty sektora z tytułu pozwów frankowych mogły sięgnąć nawet 234 mld zł, co jest niemal dwukrotnie wyższą kwotą niż kapitały własne wszystkich banków w Polsce.

Potrzeba nowych ugód

W obliczu rosnącej liczby pozwów i kosztów, wypracowanie nowego modelu ugód wydaje się niezbędne. Negocjacje są jednak trudne, gdyż wymagają pogodzenia interesów różnych grup – zarówno kredytobiorców, jak i akcjonariuszy banków. Kluczowe będzie znalezienie rozwiązania, które z jednej strony zachęci frankowiczów do zawierania pozasądowych porozumień, a z drugiej nie obciąży nadmiernie sektora bankowego.

Sytuacja kredytów frankowych w Polsce

Obecnie w Polsce pozostaje około 400 tys. czynnych kredytów frankowych o łącznej wartości przekraczającej 90 mld zł. Według danych Biura Informacji Kredytowej (BIK), do tej pory rozstrzygnięto na korzyść kredytobiorców ponad 30 tys. spraw sądowych dotyczących tych umów. Kolejne kilkadziesiąt tysięcy pozwów czeka na rozpatrzenie.

Nowy model ugód dla frankowiczów, nad którym pracuje ZBP, ma potencjał, aby znacząco poprawić sytuację kredytobiorców. Korzystniejsze warunki ugód mogą zachęcić więcej osób do pozasądowego rozwiązania sporu, co zmniejszy obciążenie zarówno dla frankowiczów, jak i dla banków. Ostateczne szczegóły propozycji poznamy już wkrótce, ale już teraz można stwierdzić, że jest to krok w dobrym kierunku.

Śledź najnowsze informacje dotyczące nowych ugód dla frankowiczów i bądź na bieżąco z ważnymi zmianami!

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version