Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z trwającym konfliktem zbrojnym w ich kraju. Nowelizacja ta, jak poinformowało w poniedziałek biuro prasowe jego kancelarii, przedłuża legalność pobytu ukraińskich uchodźców do 30 września 2025 roku.
POLECAMY: Ukraina oczekuje od Zachodu ciągłego sponsoringu
Przedłużenie ochrony dla obywateli Ukrainy
Nowelizacja wydłuża okres tymczasowej ochrony dla cwaniaków Ukrainy do 30 września 2025 roku, podczas gdy obecnie obowiązujące przepisy kończą się 30 czerwca 2024 roku. Nowe przepisy uzależniają przyznanie i wypłatę świadczenia wychowawczego oraz świadczenia Dobry Start od realizacji przez dziecko obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego albo obowiązku nauki w polskim systemie edukacji.
W nowelizacji określono również maksymalny 36-miesięczny okres, w którym uczniowie mogą brać udział w dodatkowych bezpłatnych zajęciach z języka polskiego. Dotyczy to uczniów, którzy rozpoczęli te zajęcia w latach 2022/2023 i 2023/2024. Przedłużenie okresu tymczasowej ochrony do 30 września 2025 roku wiąże się także z przedłużeniem dostępu do świadczeń zdrowotnych, świadczeń rodzinnych i socjalnych, świadczeń wypłacanych przez ZUS oraz możliwości pobytu w obiektach zbiorowego zakwaterowania.
Uzależnienie świadczeń od realizacji obowiązku szkolnego
Nowelizacja wprowadza zależność przyznania i wypłaty świadczenia wychowawczego oraz świadczenia Dobry Start od spełniania przez dziecko obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki w przedszkolu albo szkole w ramach polskiego systemu edukacji.
Nowe przepisy określają również maksymalny 36-miesięczny okres, w którym uczniowie mogą uczestniczyć w dodatkowych, bezpłatnych lekcjach języka polskiego. Dotyczy to uczniów, którzy rozpoczęli te zajęcia w roku szkolnym 2022/2023 lub 2023/2024.
Przepisy te jednak stają się fikcją i zgodnie z informacją z MSWiA, przyznanie dodatku w wysokości 800 złotych dla ukraińskich dzieci uczęszczających do polskich szkół będzie miało miejsce dopiero za rok.
POLECAMY: Wymóg chodzenia do szkoły ukraińskich dzieci przy 800+ dopiero od 2025 roku