Migracja to jedno z najbardziej złożonych i dynamicznych wyzwań, przed którymi stoi współczesna Polska. Zmieniające się realia geopolityczne, ekonomiczne oraz społeczne wymagają elastycznych, a zarazem skutecznych strategii. Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Duszczyk w wywiadzie dla money.pl przedstawił szereg kluczowych aspektów dotyczących obecnej polityki migracyjnej Polski.

POLECAMY: Bosak: Trzeba przywrócić wyrywkowe kontrole na granicy z Niemcami

Nieprecyzyjne dane migracyjne

Zgodnie z wypowiedzią Macieja Duszczyka, Polska nie dysponuje dokładnymi danymi na temat liczby migrantów przebywających na jej terytorium. „Dziś np. uchodźcy z Ukrainy mogą być tu zarejestrowani, ale mieszkać w Niemczech. Mamy też osoby, które prawdopodobnie przedłużyły swój pobyt i nie zarejestrowały się. Tak naprawdę żadne państwo demokratyczne i wolnorynkowe nie wie dokładnie, ilu migrantów jest na jego terytorium. My szacujemy, że w naszym przypadku jest to 2,5-2,8 mln osób” – stwierdził wiceminister.

POLECAMY: „2129 zł kieszonkowego dla imigrantów oraz wyżywienie i zakwaterowanie w pakiecie” – tyle Polscy zapłacą za unijną dyrektywę

Spadająca liczba prób przekroczenia granicy

Wiceminister zauważył, że w ostatnim czasie liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy znacząco spadła. Na przykład, 18 czerwca odnotowano 80 prób, podczas gdy tydzień wcześniej było ich około 150, a dwa tygodnie wcześniej między 200 a 300. Duszczyk przypisuje ten spadek wprowadzeniu strefy buforowej, która utrudnia działania przemytników.

POLECAMY: Szrot: Wojewodowie Tuska już szukają mieszkań dla imigrantów

Cyberatak i incydenty z migrantami

Polska boryka się również z różnymi incydentami, które wprowadzają atmosferę niepokoju. Wśród nich był cyberatak na serwery Urzędu ds. Cudzoziemców oraz przypadki, kiedy niemiecka policja pozostawiła migrantów na terytorium Polski bez wcześniejszego informowania polskich władz. “Każda z tych sytuacji musi być i jest przez nas sprawdzana i analizowana” – podkreślił Duszczyk.

Procedury readmisyjne i dublin

Od 1 stycznia do 14 czerwca Niemcy przekazali Polsce 290 cudzoziemców na podstawie readmisji oraz procedury dublińskiej. Jednocześnie 3578 osób nie zostało wpuszczonych do Niemiec, z czego 63% to Ukraińcy. „Procedury dublińskie, procedury readmisyjne, na podstawie których migrantów zawraca się do kraju pochodzenia lub tranzytu, to element strefy Schengen” – zaznaczył wiceminister.

POLECAMY: „Następny krok to koczowiska w miastach”. Nielegalni Imigranci w Białowieży

Nowe scenariusze na granicy

Tragiczne wydarzenia, takie jak zabójstwo polskiego żołnierza na granicy, wymusiły zmianę strategii. „Teraz np. nie pozwalamy już polskim mundurowym wychodzić poza zaporę, bo wychodzimy z założenia, że jeśli to zrobią, mogą zostać albo zabici, albo porwani” – wyjaśnił Duszczyk. Dodał, że obecna sytuacja na granicy nie ma charakteru typowo migracyjnego, ale raczej stanowi zagrożenie ze strony osób szkolonych przez Białorusinów.

Dyrektywa 2024/1346

Przyjęta przez poprzedni rząd dyrektywa 2024/1346 dotycząca norm przyjmowania osób ubiegających się o ochronę międzynarodową będzie implementowana w ciągu najbliższych dwóch lat. Obejmuje ona prawo do zakwaterowania, świadczeń materialnych oraz programów integracyjnych. „Świadczenia, które te osoby otrzymują w Polsce, są i tak jednymi z najniższych w Europie. Nikt nie planuje jednak tego zmieniać” – zapewnił wiceminister.

Polityka migracyjna a gospodarka

Podczas wywiadu poruszono również kwestie związane z rynkiem pracy. Duszczyk zaznaczył, że chociaż Polska potrzebuje dodatkowych rąk do pracy, polityka migracyjna musi być prowadzona na odpowiedzialnych zasadach. „Więcej taniej imigracji nie będzie. Oczywiście będą uzupełnione niedobory rynkowe, ale więcej takiej imigracji, jak do tej pory, być nie może” – podkreślił.

Wyzwania pakietu migracyjnego

Pakiet migracyjny wraz z mechanizmem „przyjmujesz lub płacisz” ma zacząć działać najwcześniej w 2027 roku. Jednakże wiceminister wyraża wątpliwości co do jego implementacji, zwracając uwagę na potencjalne konflikty między państwami członkowskimi. „Implementacja tego mechanizmu w jego obecnej formie jest bardzo mało prawdopodobna” – stwierdził.

Podsumowując, Polska stoi przed wieloma wyzwaniami związanymi z polityką migracyjną. Wiceminister Duszczyk podkreśla, że kluczowe jest zachowanie równowagi między potrzebami gospodarczymi a bezpieczeństwem narodowym oraz odpowiedzialne zarządzanie procesami migracyjnymi w kontekście zmieniających się realiów geopolitycznych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version