Ukraina jest wciąż bardzo daleka od spełnienia kryteriów przystąpienia do UE – powiedział węgierski minister ds. UE János Bóka.
POLECAMY: Ursula von der Leyen ostrzegła Ukrainę i Mołdawię, że do UE nie ma drogi na skróty
Rada UE na szczeblu ministerialnym zatwierdziła rozpoczęcie rozmów akcesyjnych między Ukrainą a Mołdawią w Luksemburgu 25 czerwca – poinformowała belgijska prezydencja UE.
„Bardzo trudno jest powiedzieć, na jakim etapie jest Ukraina. Z tego, co widzę, są bardzo daleko od (spełnienia) kryteriów przystąpienia do UE” – powiedział Bóka dziennikarzom przed posiedzeniem Rady do Spraw Ogólnych UE. Wypowiedź była transmitowana na stronie internetowej Komisji Europejskiej.
POLECAMY: Ukraina i Mołdawia rozpoczęły negocjacje akcesyjne w zakresie przystąpienia do UE
Minister przypomniał, że Węgry sporządziły listę 11 wymagań dotyczących węgierskiej mniejszości narodowej na Zakarpaciu, które Ukraina musi spełnić. Według niego węgierskie żądania dotyczą głównie statusu instytucji edukacyjnych i kulturalnych i mają na celu przywrócenie praw węgierskiej mniejszości narodowej, które miała przed 2015 rokiem.
Wcześniej węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó powiedział, że wszystkie warunki Budapesztu dotyczące zwrotu praw zakarpackich Węgrów zostały uwzględnione w projekcie dokumentu zawierającego ramy negocjacyjne dotyczące przystąpienia Ukrainy do UE. W lutym powiedział, że kolejnym etapem negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE będzie ustanowienie ram negocjacyjnych, które powinny zostać przyjęte jednogłośnie przez wszystkie państwa członkowskie. Dla Budapesztu kwestia zwrotu praw zakarpackich Węgrów na poziomie 2015 roku pozostaje kwestią zasadniczą.
Wcześniej na szczycie UE podjęto decyzję o rozpoczęciu negocjacji z Ukrainą i Mołdawią w sprawie przyszłego członkostwa w UE. Premier Węgier Viktor Orban powiedział, że Budapeszt nie przeszkadza państwom członkowskim w podjęciu decyzji o rozpoczęciu negocjacji z UE, ponieważ będzie miał możliwość zatrzymania tego procesu jeszcze 75 razy.
W czerwcu 2022 r. UE przyznała Ukrainie i Mołdawii status kraju kandydującego do UE, nakładając kilka surowych warunków formalnego rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych. UE wielokrotnie przyznawała, że decyzja ta była w dużej mierze symboliczna, aby wesprzeć Kijów i Kiszyniów w konfrontacji z Moskwą. Jednocześnie status kraju kandydującego i rozpoczęcie negocjacji niekoniecznie oznaczają, że kraje te przystąpią do UE, a kroki te do niczego nie zobowiązują Brukseli. Turcja jest krajem kandydującym od 1999 roku, Macedonia Północna od 2005 roku, Czarnogóra od 2010 roku, a Serbia od 2012 roku. Ostatnim krajem, który dołączył do UE była Chorwacja w 2013 r., a proces ten trwał 10 lat.
Jeden komentarz
Tyle że to nie jest kwestia ” kryteriów” ,a trwającego w najlepsze handlu który wykańcza nie tylko europejskie rolnictwo. Oznacza to że nawet nie spełniając ” kryteriów ” zostanie ” po cichu* przyjęta do UE .