W ostatnich tygodniach na polskiej scenie polityczno-prawnej doszło do ważnego wydarzenia – Michał Ostrowski, nominowany zastępca Prokuratora Generalnego, staje przed sądem dyscyplinarnym. Ten ruch wzbudził spore kontrowersje, zwłaszcza w kontekście frakcji Zbigniewa Ziobry oraz zmian w kierownictwie prokuratury po wyborach 2023 roku. Sprawa Ostrowskiego jest pierwszym tego typu przypadkiem wobec wysoko postawionego prokuratora związanego z Ziobrą.

POLECAMY: Bodnar powołał Rzecznika Dyscyplinarnego ad hoc do rozpoznania sprawy karnej prokuratora PK Michała Ostrowskiego

Nominacja i tło polityczne

Nominacja last minute

Michał Ostrowski został powołany na zastępcę Prokuratora Generalnego przez byłego premiera Mateusza Morawieckiego pod koniec listopada 2023 roku. Ta nominacja, określana jako „last minute”, miała na celu utrzymanie wpływów Ziobry w prokuraturze oraz uniemożliwienie rządzenia nią nowemu ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu, Adamowi Bodnarowi. W tym celu przed wyborami PiS znowelizował ustawę o prokuraturze, przekazując wiele uprawnień Zbigniewa Ziobry na jego Prokuratora Krajowego, Dariusza Barskiego.

POLECAMY: Chaos w sądownictwie i prokuraturze! Wszystkie decyzje podejmowane przez Barskiego niezgodne z prawem. Bodnar był w błędzie

Początki konfliktu

Ostrowski wywodzi się z prokuratur wrocławskich i do Prokuratury Krajowej trafił za czasów ministra Zbigniewa Ziobry. W styczniu 2024 roku, gdy Adam Bodnar rozpoczął zmiany personalne w prokuraturze, Ostrowski stał się jednym z liderów buntu przeciwko nowym porządkom.

POLECAMY: Zapaśnik i Barski nie byli prokuratorami. Sąd w Szczecinie wydał korzystne dla Bodnara orzeczenie

Zarzuty i postępowanie

W czerwcu 2024 roku Michał Ostrowski stanął w obliczu sześciu zarzutów dyscyplinarnych. Zostały one postawione przez specjalnego rzecznika dyscyplinarnego powołanego przez ministra sprawiedliwości Andrzeja Janeckiego. Zarzuty te obejmują m.in.:

  1. Kwestionowanie uprawnień Bodnara:
    • Ostrowski podważał uprawnienia Adama Bodnara do wydawania zarządzeń i poleceń oraz do wystąpienia do premiera o powierzenie obowiązków Prokuratora Krajowego Jackowi Bilewiczowi. Rzecznik uznał to za uchybienie godności urzędu prokuratora (art. 137 §1 pkt 5 ustawy o prokuraturze).
  2. Rażąca obraza przepisów prawa:
    • Ostrowski wydawał zarządzenia, które miały zneutralizować Jacka Bilewicza, co zdaniem rzecznika było niezgodne z wcześniejszym zarządzeniem Prokuratora Krajowego (art. 137 §1 pkt 1 ustawy o prokuraturze).
  3. Niewykonanie polecenia urlopu:
    • Ostrowski odmówił wykonania polecenia wykorzystania zaległego urlopu, co również zakwalifikowano jako rażącą obrazę przepisów prawa (art. 137 §1 pkt 1 ustawy o prokuraturze).
  4. Kwestionowanie montażu tabliczki:
    • Ostrowski wydawał polecenia usunięcia tabliczki z nazwiskiem Jacka Bilewicza, grożąc zwolnieniem pracownikom, którzy odmówili wykonania jego poleceń. To działanie zakwalifikowano jako uchybienie godności urzędu oraz rażącą obrazę przepisów prawa (art. 137 §1 pkt 1 i pkt 5 ustawy o prokuraturze).
  5. Zakłócanie statusu Bilewicza:
    • Ostrowski nakazał Bilewiczowi zgłoszenie się do biura prezydialnego Prokuratury Krajowej, co uznano za nieuprawnione działanie (art. 137 §1 pkt 1 i pkt 5 ustawy o prokuraturze).
  6. Przejęcie sprawy Kwaśniaka:
    • Ostrowski chciał przejąć sprawę byłego wiceszefa KNF, Wojciecha Kwaśniaka, mimo braku kompetencji, co zakwalifikowano jako rażącą obrazę przepisów prawa (art. 137 §1 pkt 1 ustawy o prokuraturze).

Konsekwencje i reakcje

Atmosfera napięcia

Objęcie stanowiska Prokuratora Krajowego przez Dariusza Korneluka, który wygrał konkurs na to stanowisko, nie przebiegło gładko. Cała Prokuratura Krajowa była obsadzona przez ludzi z ekipy Ziobry, co stworzyło atmosferę wrogości i napięć. Jacek Bilewicz, powołany na p.o. Prokuratora Krajowego, musiał zmierzyć się z buntem lojalnych wobec Barskiego prokuratorów, którzy sabotowali nowe porządki.

Rola Adama Bodnara

Adam Bodnar, nowy Minister Sprawiedliwości, opierał swoje działania na opiniach prawnych, które kwestionowały legalność stanowiska Barskiego. Barski został zastąpiony przez Jacka Bilewicza, a następnie przez Dariusza Korneluka. Bodnar rehabilitował również wielu zdegradowanych przez Ziobrę prokuratorów, w tym Andrzeja Janeckiego, rzecznika dyscyplinarnego odpowiedzialnego za zarzuty wobec Ostrowskiego.

Podsumowanie

Proces dyscyplinarny Michała Ostrowskiego jest wyjątkowy, gdyż jest to pierwsza dyscyplinarka dla wysoko postawionego prokuratora z frakcji Ziobry. Decyzje Ostrowskiego, w tym próba przejęcia sprawy Wojciecha Kwaśniaka, budzą kontrowersje i ukazują napięcia wewnątrz prokuratury.

Wniosek o rozpoznanie sprawy dyscyplinarnej Michała Ostrowskiego trafił do Sądu Dyscyplinarnego przy Prokuratorze Generalnym. Zarzuty postawił specjalny rzecznik dyscyplinarny Andrzej Janecki, doświadczony i ceniony prokurator. Minister Ziobro zdegradował go w 2016 roku, ale minister Bodnar zrehabilitował go w 2024 roku, przywracając mu tytuł prokuratora Prokuratury Krajowej.

Ostrowski nie stawił się na przesłuchanie u rzecznika dyscyplinarnego i nie skorzystał z prawa do złożenia wyjaśnień. Proces ten jest symbolicznym starciem między starą a nową władzą w polskiej prokuraturze i może mieć dalekosiężne konsekwencje dla jej przyszłości.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version