Dziesięciu nielegalnych migrantów wpadło w ręce funkcjonariuszy z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej podczas kontroli drogowej dwóch osobowych samochodów w powiecie wrocławskim. Zatrzymano także dwóch Ukraińców, których za pomoc cudzoziemcom w usiłowaniu nielegalnego przekroczenia granicy z Niemcami, osadzono we wrocławskim areszcie śledczym.

POLECAMY: Policja: Najważniejszym obecnie problemem jest rosnąca przestępczość Ukraińców

4 lipca funkcjonariusze z Placówki SG w Wrocławiu-Strachowicach podczas realizacji zadań służbowych w powiecie wrocławskim skontrolowali jadące w kierunku granicy z Niemcami dwa osobowe samochody na polskich tablicach rejestracyjnych. Kierowcami pojazdów byli obywatele Ukrainy, którzy przewozili dziesięciu nielegalnych migrantów pochodzących z Somalii. Z dokonanych sprawdzeń wynikało, że cudzoziemcy nie posiadali żadnych dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu w Polsce. Somalijczyków zatrzymano za usiłowanie przekroczenia wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy oraz wszczęto postępowania w sprawie zobowiązania do powrotu. Do czasu ich zakończenia ośmiu pełnoletnich mężczyzn objęto dozorem SG, natomiast dwóch 17-latków umieszczono w jednym z wrocławskich ośrodków opiekuńczo-wychowawczych.

POLECAMY: „Okupują nasze domy”. Sołtys podlaskiej Czerlonki podnosi alarm w związku z imigrantami

Z kolei obywatele Ukrainy zostali zatrzymani za udzielenie pomocy nielegalnym migrantom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom granicy z Polski do Niemiec. Usłyszeli zarzuty, przyznali się do zarzucanych im czynów i decyzją sądu zostali aresztowani na 3 miesiące. Jednocześnie z uwagi na lekceważący stosunek do obowiązującego w naszym kraju porządku prawnego oraz mając na uwadze ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego, wobec Ukraińców funkcjonariusze SG wszczęli postępowania o zobowiązaniu ich do powrotu.

Teraz podejrzanym obywatelom Ukrainy grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

Przypomnijmy, że obcokrajowcy stanowili ponad 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wówczas wśród przemytników zdecydowanie dominowali Ukraińcy i Gruzini. Podobnie wyglądała sytuacja w dwóch poprzednich latach.

POLECAMY: Ukraińcy i Gruzini od trzech lat stanowią w Polsce największą grupę przestępców trudniących się przemytem ludzi

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version