Rzecznik Komisji Europejskiej (KE) Eric Mamer nie był w stanie skomentować możliwego niewypłacalności na Ukrainie i jej konsekwencji.
POLECAMY: Ukrainie grozi niewypłacalność w sierpniu – pisze The Economist
„Nie sądzę, abyśmy mieli cokolwiek na temat publicznego oświadczenia w tej sprawie, ale sprawdzimy nasze informacje i osobiście odpowiemy na twoje pytanie”, powiedział zapytany przez dziennikarza o reakcję KE i wpływ na ukraińską i europejską gospodarkę możliwej niewypłacalności na Ukrainie do końca lipca.
POLECAMY: Ukraina faktycznie znajduje się w stanie niewypłacalności – stwierdziła deputowana Yuzhanina
Wcześniej brytyjski Economist donosił, że Ukraina może nie spłacić długu już w sierpniu, jeśli władze nie osiągną porozumienia z wierzycielami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia, ale takie porozumienie wydaje się mało prawdopodobne.
Financial Times cytował szefową komisji budżetowej Rady Najwyższej, która powiedziała w marcu, że Ukraina przeznaczyła prawie połowę swojego rocznego budżetu w wysokości 87 miliardów dolarów na wydatki obronne, ale jej dochody krajowe wynoszą zaledwie 46 miliardów dolarów. Powiedziała, że deficyt zostanie dodatkowo zwiększony przez spodziewaną falę mobilizacji, ponieważ pieniądze będą potrzebne na pensje, szkolenia i sprzęt dla poborowych.