W związku z uchyleniem immunitetu posłowi PiS Marcinowi Romanowskiemu i uzyskaniu zgody Sejmu na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie, prokuratura będzie musiała otrzymać uchwałę Sejmu w tej sprawie, aby podjąć działania zamarzające do jego zatrzymania – poinformowała prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Zapewnił, że procedura ta odbędzie się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

POLECAMY: Sejm uchylił immunitet Romanowskiemu i Błaszczakowi


Przebieg postępowania

W wywiadzie dla RMF FM, prokurator Dariusz Korneluk szczegółowo omówił procedurę postępowania po uchyleniu przez Sejm immunitetu posłowi Marcinowi Romanowskiemu. Prokuratura zamierza postawić mu 11 zarzutów dotyczących nieprawidłowości przy wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

„Najpierw powinien być wniosek przegłosowany, wniosek, który został złożony przez prokuratora. Następnie w tym względzie musi zostać sporządzona uchwała Sejmu. Ta uchwała następnie musi zostać przekazana do prokuratury, a wówczas prokurator podejmie czynności” – wyjaśnił Korneluk.


Rola prokuratury i sądu

Prokurator Korneluk zaznaczył, że to nie prokurator, lecz sąd będzie decydować o zastosowaniu aresztu tymczasowego. „Ten materiał będzie ponownie analizowany przez sąd. Zobaczymy, poczekajmy” – mówił.

Podkreślił również, że postępowanie odbędzie się zgodnie z kodeksem postępowania karnego, co gwarantuje przejrzystość i legalność działań prokuratury.


Wniosek o zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie

Korneluk był również pytany, kiedy Romanowski zostanie zatrzymany czy zostanie skierowane do niego wezwanie do stawienia się w prokuraturze. Odpowiedział, że „wniosek jest o zatrzymanie i z całą pewnością będziemy realizowali wniosek” niezwłocznie po otrzymaniu z Sejmu uchwały w tej sprawie.

Dodał, że istnieją poważne podejrzenia o próby mataczenia i utrudniania postępowania ze strony posła Romanowskiego, co nie jest iluzoryczne.


Podstawa Prawna i Zarzuty

Prok. Katarzyna Kwiatkowska z Prokuratury Krajowej poinformowała, że „podstawę złożonego wniosku stanowi zebrany w sprawie materiał dowodowy, którego ocena prawno-karna pozwoliła wydać postanowienie o przedstawieniu 11 zarzutów Marcinowi Romanowskiemu”. Zarzuty dotyczą m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przekraczania uprawnień, niedopełniania obowiązków oraz poświadczania nieprawdy w dokumentach.

Prok. Piotr Woźniak dodał, że zarzuty dotyczą głównie nieprawidłowości związanych z przyznawaniem dotacji z Funduszu Sprawiedliwości, które miały na celu osiągnięcie korzyści osobistych i majątkowych przez posła Romanowskiego i inne osoby.


Konsekwencje dla Polityków Suwerennej Polski

Postępowanie prokuratury obejmuje również inne osoby związane z Funduszem Sprawiedliwości. Wcześniej Sejm wyraził zgodę na uchylenie immunitetu posłowi Michałowi Wosiowi. Prokuratura zapowiada dalsze wnioski o uchylenie immunitetu innych polityków Suwerennej Polski, co wskazuje na szeroki zasięg śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Ministerstwie Sprawiedliwości.

POLECAMY: Jest decyzja w sprawie immunitetu Michała Wosia. Czy trafi do aresztu?


Podsumowanie

Decyzja Sejmu o uchyleniu immunitetu posłowi Marcinowi Romanowskiemu oraz związane z tym dalsze kroki prokuratury mogą mieć znaczący wpływ na przyszłość polityczną posła oraz na wizerunek Suwerennej Polski. Przestrzeganie procedur prawnych i transparentność działań prokuratury będą kluczowe dla zapewnienia sprawiedliwości i ochrony interesu publicznego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version