Łódź, 14 lipca 2024 r. – Do Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia wpłynął akt oskarżenia przeciwko dziewięciu osobom, którym zarzuca się popełnienie łącznie 283 przestępstw, w tym korupcyjnych oraz urzędniczych. Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, wśród oskarżonych znajdują się były funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, były funkcjonariusz Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz detektyw z łódzkiego biura detektywistycznego.

Przestępstwa korupcyjne w łódzkiej policji

Według ustaleń śledczych, były funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, oznaczony jako R.P., na prośbę osób nieuprawnionych dokonywał sprawdzeń w policyjnych bazach danych, a uzyskane informacje przekazywał w zamian za korzyści majątkowe. Jednym z beneficjentów tych działań był detektyw z łódzkiego biura detektywistycznego, który pozyskane informacje wykorzystywał w swojej działalności.

Zgodnie z komunikatem rzecznika prasowego Prokuratury Krajowej, prok. Przemysława Nowaka, „R.P. wielokrotnie przekazywał poufne informacje, za co otrzymywał wynagrodzenie w formie gotówki”. Tego rodzaju działalność stanowi naruszenie art. 231 § 2 Kodeksu karnego, który przewiduje odpowiedzialność za przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.

Kolejny oskarżony funkcjonariusz

Kolejnym oskarżonym jest były funkcjonariusz Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, oznaczony jako P.P. Jak wynika z ustaleń prokuratury, P.P. pozyskiwał informacje z policyjnych baz danych i przekazywał je osobie nieuprawnionej, wielokrotnie karanej, w tym dane dotyczące działań CBŚP wobec tej osoby. Prokuratura Krajowa podkreśla, że „działania P.P. narażały na szwank efektywność działań operacyjnych prowadzonych przez CBŚP”.

Sankcje i dalsze postępowanie

W związku z ujawnionymi przestępstwami, funkcjonariusze R.P. i P.P. zostali wydaleni ze służby w Policji. Prywatnemu detektywowi L.J., który korzystał z nielegalnie pozyskanych informacji, zawieszono licencję.

Komentarz Prokuratury Krajowej

Rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej, prok. Przemysław Nowak, podkreślił, że „skala korupcji wśród funkcjonariuszy publicznych jest szczególnie niebezpieczna, gdyż podważa zaufanie społeczne do instytucji państwowych”. Dodał także, że „prowadzone śledztwo oraz wniesiony akt oskarżenia są wyrazem zdecydowanej walki z wszelkimi przejawami korupcji w służbach publicznych”.

Orzecznictwo i cytaty

Zgodnie z ukształtowaną linią orzecznictwa Sądu Najwyższego „korupcja w służbach publicznych jest jednym z najpoważniejszych przestępstw, które podważa fundamenty demokratycznego państwa prawa”. Ponadto, zgodnie z art. 231 § 2 Kodeksu karnego, „funkcjonariusz publiczny, który w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej przekracza swoje uprawnienia lub nie dopełnia obowiązków, podlega karze pozbawienia wolności do lat 10”.

Podsumowanie

Sprawa dziewięciu oskarżonych osób w Łodzi jest przykładem na to, jak poważne mogą być konsekwencje przestępstw korupcyjnych w służbach publicznych. Prokuratura Krajowa oraz organy ścigania podejmują zdecydowane działania, aby zapobiegać i zwalczać tego typu przestępstwa, co jest kluczowe dla utrzymania zaufania społecznego i prawidłowego funkcjonowania instytucji państwowych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version