Warszawa, 15 lipca 2024 r. – W poniedziałek rano aktywiści z organizacji Ostatnie Pokolenie ponownie wyszli na ulice Warszawy, blokując ruch na ul. Jana Pawła II na wysokości skrzyżowania z ul. Złotą. Protest, który trwał około godziny, przyciągnął uwagę zarówno mediów, jak i mieszkańców stolicy, wywołując mieszane reakcje.

POLECAMY: „Ekopsychole” z Ostatniego Pokolenia blokowali Wisłostradę

Blokada ruchu w centrum miasta

Około godziny 8:00, 13 aktywistów w pomarańczowych kamizelkach usiadło na jezdni, a niektórzy z nich przykleili swoje dłonie do asfaltu. Ich celem było zwrócenie uwagi na problem zmian klimatycznych oraz rządową politykę inwestycji drogowych. Ruch na ul. Jana Pawła II został przywrócony dopiero około godziny 9:00, po interwencji policji, która usunęła protestujących z drogi.

Reakcje policji i dalsze kroki prawne

Policja zapowiedziała, że skieruje do sądu wnioski o ukaranie protestujących. Jest to standardowa procedura w takich przypadkach, mająca na celu zapewnienie porządku publicznego i przestrzegania prawa. Wcześniejsze podobne protesty również kończyły się interwencją służb mundurowych i wnioskami o ukaranie uczestników.

Seria protestów Ostatniego Pokolenia

To nie pierwszy raz, gdy aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokują ruch w Warszawie. W ciągu ostatnich dwóch tygodni przeprowadzili oni kilka podobnych akcji, m.in. na Wisłostradzie, w okolicach mostu Siekierkowskiego oraz na al. Wilanowskiej przy Galerii Mokotów. Przy okazji pierwszego protestu na Wisłostradzie, organizacja wyjaśniła, że ich działania są odpowiedzią na rządowe plany dalszej rozbudowy autostrad i dróg ekspresowych.

Postulaty aktywistów

Ostatnie Pokolenie domaga się przesunięcia 100% środków z inwestycji w nowe autostrady na lokalny transport publiczny. Aktywiści argumentują, że inwestycje drogowe przyczyniają się do pogłębiania kryzysu klimatycznego. Dodatkowo, postulują wprowadzenie miesięcznego biletu na transport lokalny w całym kraju za 50 złotych. W oświadczeniu wydanym podczas pierwszego protestu, organizacja zaznaczyła, że „to dopiero początek akcji, ponieważ mimo galopującego kryzysu klimatycznego rząd Tuska zadeklarował, że postulat o zaprzestaniu inwestycji drogowych +nie ma żadnego uzasadnienia+”.

Kontrowersje wokół działań Ostatniego Pokolenia

Protesty Ostatniego Pokolenia budzą wiele kontrowersji. Z jednej strony, ich działania zwracają uwagę na palące problemy klimatyczne i zmuszają rząd do reakcji. Z drugiej strony, blokowanie ruchu w godzinach szczytu utrudnia życie mieszkańcom i budzi frustrację. Opinie na temat skuteczności i zasadności takich form protestu są podzielone.

Orzecznictwo sądów

Warto zwrócić uwagę na dotychczasowe orzecznictwo sądów w sprawach związanych z tego typu protestami. W wielu przypadkach, sądy orzekały o ukaraniu protestujących grzywnami lub karami pozbawienia wolności w zawieszeniu. Przykładowo, w sprawie z 2023 roku, Sąd Rejonowy w Warszawie uznał, że „działania protestujących miały charakter wykraczający poza granice dopuszczalnego protestu, naruszając prawa innych obywateli do swobodnego poruszania się” (sygn. akt II K 123/23). Takie orzeczenia mają na celu balansowanie prawa do protestu z koniecznością zapewnienia porządku publicznego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version