Program „Podróże z Klasą”, inicjatywa Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) mająca na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego poprzez organizację wycieczek szkolnych, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W ciągu zaledwie 12 minut rozeszło się 60 milionów złotych przeznaczonych na ten cel. Ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała o przekazaniu dodatkowych 20 milionów złotych na dofinansowanie wycieczek szkolnych, co umożliwi kolejnym grupom uczniów udział w programie.

Spektakularny Sukces Programu

Podczas wtorkowej konferencji w Warszawie, ministra edukacji Barbara Nowacka ogłosiła dodatkowe środki na finansowanie programu „Podróże z Klasą”. Program skierowany jest do szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a jego celem jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego poprzez umożliwienie uczniom poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki.

W piątek resort poinformował o podpisaniu przez Nowacką listy wycieczek, które otrzymały dofinansowanie w ramach programu. Pozytywnie rozpatrzono 2283 wnioski, spełniające wymagania formalne, a do udziału w wycieczkach zakwalifikowano około 81 tysięcy uczniów. Łączna kwota dofinansowania wyniosła prawie 60 milionów złotych.

Ministra Nowacka oceniła, że program odniósł spektakularny sukces, ponieważ 60 milionów złotych rozeszło się w dosłownie 12 minut. Zainteresowanie szkół, klas i samorządów było ogromne, co świadczy o potrzebie realizacji tego typu inicjatyw.

Dofinansowanie i Zasady Uczestnictwa

W ramach programu „Podróże z Klasą” dofinansowaniu w 100% podlegają wycieczki trwające od 2 do 5 dni. Uczniowie uczestniczący w dwudniowej wycieczce muszą odwiedzić przynajmniej dwie instytucje kultury, takie jak muzea, teatry, filharmonie, miejsca pamięci, czy centra naukowe. W przypadku wycieczki trzydniowej, wymagane jest odwiedzenie trzech instytucji, a w przypadku wycieczki czterodniowej i pięciodniowej – odpowiednio czterech i pięciu instytucji.

Ministra Nowacka podkreśliła, że celem programu jest nie tylko poznawanie kraju, ale także historii, tradycji i współczesności Polski. Jest to istotne dla kształtowania postaw patriotycznych wśród młodych ludzi.

Kolejny Nabór: Kto Pierwszy, Ten Lepszy

Ministra edukacji poinformowała, że kolejny nabór do programu „Podróże z Klasą” ruszy w poniedziałek. Dodatkowe 20 milionów złotych zostanie przeznaczone na dofinansowanie wycieczek szkolnych. Zasada zgłaszania się do programu pozostaje taka sama – kto pierwszy, ten lepszy.

Nowacka zaznaczyła, że zasady przy zgłaszaniu są oczywiste: wycieczka musi być w dużej mierze zdecydowana przez społeczność szkolną i musi uwzględniać odwiedzenie instytucji kultury. Dodała, że MEN nie planuje ingerować w wybór konkretnych miejsc wycieczek, co mogłoby prowadzić do licznych skarg i pretensji.

Planowane Zmiany w Przyszłorocznej Edycji Programu

Ministra Nowacka zapowiedziała, że w przyszłorocznej edycji programu „Podróże z Klasą” planowane są zmiany. Program najpierw będzie otwarty dla tych szkół, które do tej pory nie skorzystały z dofinansowania, aby wyrównać szanse i umożliwić udział większej liczbie uczniów. Zasady konkursu będą mogły ulec zmianie dopiero w przyszłym roku.

Kwestia Wynagrodzeń Nauczycieli

Ministra edukacji odniosła się również do kwestii wynagrodzeń nauczycieli za udział w wycieczkach. Obecnie nie ma prawnych regulacji w tej sprawie, co prowadzi do pewnych nierówności. Nowacka zaznaczyła, że prace zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli mają na celu wypracowanie mechanizmu, który pozwoli uregulować wynagrodzenia nauczycieli za czas spędzony na wycieczkach.

Ministra podkreśliła, że wycieczki są finansowane w 100%, aby przeciąć dyskusje na temat dodatkowych kosztów ponoszonych przez rodziców. W poprzednich programach, za czasów rządów PiS, rodzice często musieli dopłacać 20% kosztów, co prowadziło do narzekań, że płacą za nauczyciela. Obecny program obejmuje także koszty pobytu i wyżywienia nauczycieli.

Finansowanie Wycieczek

W ramach programu „Podróże z Klasą” finansowane są wycieczki trwające od 2 do 5 dni. Dofinansowanie wynosi do 20 tysięcy złotych na wycieczkę dwudniową, do 30 tysięcy złotych na wycieczkę trzydniową, do 40 tysięcy złotych na wycieczkę czterodniową i do 50 tysięcy złotych na wycieczkę pięciodniową. W wycieczce musi wziąć udział co najmniej 10 uczniów, a łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia uczestnika nie może przekroczyć 250 złotych na dobę.

Ze środków pochodzących z dotacji finansowane są wydatki uwzględnione w kalkulacji kosztów wycieczki, w tym koszty przejazdu, bilety wstępu, zakwaterowanie, wyżywienie i ubezpieczenie uczestników. Koszt prowizji podmiotu zewnętrznego organizującego wycieczkę może być finansowany wyłącznie ze środków własnych wnioskodawcy.

Program „Kto Ty Jesteś? – Polak Mały”

Ministra Nowacka przypomniała również o programie „Kto Ty Jesteś? – Polak Mały”, który ma na celu organizowanie zajęć kulturalnych, konkursów, pikników, wystaw i wycieczek dla przedszkolaków. Nabór do programu trwa do środy, a do tej pory do resortu wpłynęło blisko 400 ofert.

Program „Podróże z Klasą” odniósł ogromny sukces, przyciągając zainteresowanie tysięcy szkół i umożliwiając tysiącom uczniów udział w wycieczkach edukacyjnych. Dodatkowe 20 milionów złotych przeznaczone na program pozwoli na dalsze dofinansowanie wycieczek, które mają na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego i kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży.

Ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała zmiany w przyszłorocznej edycji programu, mające na celu wyrównanie szans i umożliwienie udziału większej liczbie szkół. Kwestia wynagrodzeń nauczycieli za udział w wycieczkach jest również priorytetem, a prace nad jej uregulowaniem trwają. Dzięki programowi „Podróże z Klasą”, uczniowie mają szansę na poznanie polskiej kultury, historii i tradycji, co jest niezmiernie ważne dla ich edukacji i rozwoju.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version