Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) dokonali przeszukania jednego z lokali należących do Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Według nieoficjalnych ustaleń medialnych, biuro to było używane przez Marcina Romanowskiego, byłego wiceministra sprawiedliwości. Śledczy zabezpieczyli dokumenty, które mogą dotyczyć Funduszu Sprawiedliwości.

POLECAMY: Bodnar wzywa do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec rektora „kuźni kadr Suwerennej Polski”

Przeszukanie i zarzuty

Do przeszukania doszło 15 lipca, w tym samym dniu, w którym funkcjonariusze policji i ABW, działając na zlecenie Prokuratury Krajowej, zatrzymali Marcina Romanowskiego. W tym samym dniu przeszukano również jego mieszkanie. Romanowski, po przewiezieniu do prokuratury, usłyszał 11 zarzutów związanych z wydatkowaniem środków z Funduszu Sprawiedliwości.

Tajne biuro w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości

Lokal, który miał służyć jako tajne biuro Romanowskiego, znajdował się w budynku Akademii Wymiaru Sprawiedliwości przy Alei Wyzwolenia 8 w Warszawie. W latach 2019-2023 nadzorował on tę instytucję. Według ustaleń „Newsweeka”, Romanowski regularnie korzystał z tego biura mimo braku oficjalnej funkcji wiążącej go z resortem lub uczelnią.

Informacje od Informatorów

Jeden z informatorów przekazał, że ABW otrzymało informację o możliwym przechowywaniu tam dokumentów związanych z Funduszem Sprawiedliwości. W związku z tym podjęto decyzję o zabezpieczeniu materiałów.

Przeznaczenie tajnego lokalu

Oficjalnie lokal miał służyć członkom szkoły doktorskiej, która zainaugurowała działalność w zeszłym roku. Jednak nieoficjalnie miał to być lokal używany przez Romanowskiego. Były wiceminister był tam widziany m.in. po wyborach parlamentarnych. „Przydzielono mu tam sekretarkę, a doktoranci pojawiali się raz na kwartał albo i w ogóle. Romanowski miał się tam jak pączek w maśle. Centrum Warszawy, blisko do Sejmu, czego chcieć więcej” – powiedziała osoba biorąca udział w przeszukaniu dla „Newsweeka”.

Zmiany w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje zastąpić Akademię Wymiaru Sprawiedliwości nową instytucją – Szkołą Wyższą Służby Więziennej. Wiceministerka sprawiedliwości Maria Ejchart przedstawiła już projekt ustawy w tej sprawie. Jak tłumaczyła, resortowi zależy na utworzeniu szkoły kształcącej funkcjonariuszy służby, czego Akademia nie gwarantowała. Nową uczelnię mają nadzorować dyrektor Służby Więziennej i minister sprawiedliwości, a jej siedziba ma wrócić do Kalisza.

Kontrowersje wokół Akademii

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapowiedział w maju, że siedziba nowej szkoły wróci do Kalisza. Przedstawiciele resortu mówili, że rektor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, Michał Sopiński, angażował się politycznie po stronie jednej partii. Akademia otrzymywała dofinansowanie z Funduszu Sprawiedliwości na pięć projektów w trybie pozakonkursowym, z których trzy umowy zawarto po ostatnich wyborach parlamentarnych.

Podsumowanie

Przeszukanie biura Akademii Wymiaru Sprawiedliwości oraz zatrzymanie Marcina Romanowskiego wzbudziło wiele kontrowersji. Zabezpieczone dokumenty mogą mieć kluczowe znaczenie dla śledztwa dotyczącego Funduszu Sprawiedliwości. Zmiany planowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, w tym utworzenie Szkoły Wyższej Służby Więziennej, wskazują na dążenie do reformy i zmiany struktury kształcenia funkcjonariuszy w Polsce.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version