Sąd Rejonowy w Gdańsku ogłosił upadłość firmy Browar Kościerzyna, kończąc tym samym historię zakładu z ponad 160-letnią tradycją. Decyzja zapadła po długiej walce z problemami finansowymi, mimo wcześniejszych inwestycji o wartości 30 mln złotych, które miały na celu odnowienie i modernizację browaru.

POLECAMY: Browar Leżajsk trafił w zagraniczne ręce

Decyzja sądu

Portal Dla Handlu poinformował, że 18 lipca 2024 roku Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ ogłosił upadłość Browaru Kościerzyna. Jak czytamy w postanowieniu sądu:

„Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VI Wydział Gospodarczy, ul. Piekarnicza 10, 80-126 Gdańsk, obwieszcza, że postanowieniem z dnia 18 lipca 2024 roku wydanym w sprawie o ogłoszenie upadłości dłużnika, którym jest Browar Kościerzyna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością postanowił ogłosić upadłość dłużnika.”

Wniosek o upadłość został złożony 6 grudnia 2023 roku, co świadczy o długotrwałych problemach finansowych spółki.

Trudne czasy Browaru

Browar Kościerzyna, założony w 1856 roku, był jednym z najstarszych zakładów piwowarskich w Polsce. Jego okres świetności przypadał na dwudziestolecie międzywojenne, jednak w 1948 roku browar został przekształcony w rozlewnię wód gazowych, a następnie w fabrykę miodów pitnych. W 1998 roku zakład oficjalnie zakończył swoją działalność.

W 2010 roku inwestor postanowił wskrzesić browar, a ponowne otwarcie nastąpiło w 2013 roku. W skład kompleksu wchodziły pub, w którym warzono piwo, hotel, restauracja, pizzeria oraz centrum handlowe. Główna warzelnia została zbudowana w 2017 roku. Na renowację przeznaczono kwotę 30 mln złotych.

Tradycja i inwestycje

Opis kompleksu Browaru Kościerzyna jest imponujący. Jak podaje Gazeta.pl:

„Browar posiada fermentownię i leżakownię. Budynki Browaru znajdują się po obu stronach ulicy. W południowej części, przy ulicy Słodowej, mieści się spichlerz, wozownia, a także dom właściciela. Słodownia posiada także charakterystyczny, 16-metrowy strażacki komin, wraz ze stalowym wiatrołapem w kształcie anioła. Od północnej strony, przy ulicy Miodowej, Stary Browar posiada kotłownię, tłocznię z magazynem oraz skład lodu. Lód pozyskuje się głównie z pobliskiego Jeziora Kaplicznego.”

Zakład produkował różnorodne piwa, w tym lagery, piwa pszeniczne, red lagery, ciemne, IPA i pilsy.

Upadek Browaru Kościerzyna w Kontekście Innych Browarów

Portal Super Biznes zwraca uwagę, że Browar Kościerzyna nie jest jedynym polskim browarem z tradycjami, który upadł w ostatnim czasie. Przykładem jest Browar Leżajsk, gdzie w kwietniu 2024 roku Grupa Żywiec zawarła warunkową umowę sprzedaży browaru brytyjskiej firmie Mycofeast. Oficjalnie produkcja piwa w Leżajsku została zakończona w sierpniu 2023 roku, a zwolniono 110 pracowników.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version