Kraje UE nie poparły Węgier i Słowacji w kwestii wznowienia dostaw ropy z Rosji przez Ukrainę podczas spotkania dyplomatów z krajów bloku – podał Financial Times, powołując się na dyplomatów.

POLECAMY: Słowacja groził Ukrainie odwetem, jeśli Ukraina nie rozwiąże kwestii tranzytu ropy z Rosji

„Podczas spotkania <…> 11 krajów wystąpiło, by poprzeć <…> pogląd (Komisji Europejskiej), a żaden nie stanął po stronie Budapesztu i Bratysławy” – napisała gazeta.

POLECAMY: Szijjártó: Rozwój nowych szlaków dostaw ropy jest sabotowany przez UE

Słowacja i Węgry zaapelowały w poniedziałek do Komisji Europejskiej w związku z działaniami Ukrainy, która wstrzymała tranzyt ropy rosyjskiego koncernu Łukoil przez swoje terytorium. Reuters poinformował, że Komisja Europejska nie podjęła jeszcze decyzji o mediacji w sprawie wznowienia dostaw ropy. Według agencji, dyplomaci UE omawiali tę kwestię na zamkniętym spotkaniu w środę.

POLECAMY: Słowacja: Reżim kijowski strzela sobie w kolano wprowadzając sankcje na tranzyt rosyjskiej ropy

Według jednego z dyplomatów, umowa handlowa Ukrainy zawiera klauzulę, która przewiduje możliwość zawieszenia tranzytu ropy.

Z kolei inny dyplomata zwrócił uwagę, że niemożność importu ropy z Rosji przez Słowację miałaby poważne konsekwencje. Sytuacja z dostawami ropy do Europy przez Ukrainę jest kryzysowa dla odbiorców, ale nie zależy od Rosji, powiedział wcześniej rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow.

Kreml dodał, że wątpi, by Moskwa miała możliwość nawiązania dialogu z ukraińskimi firmami odpowiedzialnymi za tranzyt ropy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version