W dynamicznie rozwijającym się sektorze energetyki odnawialnej, polska spółka Columbus Energy z Krakowa sprzedała swój projekt budowy magazynu energii w Balinie ukraińskiej grupie DTEK. Transakcja o wartości około 30 mln euro (130 mln zł) stanowi znaczący krok w rozwoju infrastruktury energetycznej zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie.

POLECAMY: Walcownia Andrzej w Zawadzkiem w rękach Ukraińców? Negocjacje są w toku

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Alchemia likwiduje zakład w Zawadzkiem

Współpraca międzynarodowa

Projekt budowy magazynu energii na terenie gminy Chrzanów był od pewnego czasu przedmiotem zainteresowania branżowych mediów. Columbus Energy, znana z działań na rynku odnawialnych źródeł energii (OZE), współpracowała przy tym przedsięwzięciu z DTEK, największym prywatnym przedsiębiorstwem energetycznym na Ukrainie, kontrolowanym przez Rinata Achmetowa, lidera zestawień najbogatszych obywateli Ukrainy.

POLECAMY: Wojna? Nie powolne przejmowanie Polski! Ukraina przejęła polską firmę farmaceutyczną Symphar

Detale transakcji

W środę 24 lipca ogłoszono podpisanie umowy sprzedaży przez Columbus Energy projektu wielkoskalowego magazynu energii BESS (Battery Energy Storage System) na rzecz spółki DRI B.V., będącej częścią ukraińskiego konsorcjum. Jak poinformowało biuro prasowe Columbus Energy, cytowane przez portal KCH24.Info, wartość transakcji zakupu projektu wynosi około 30 mln euro.

„Zgodnie z podpisaną umową, Columbus otrzyma część tej należności w ramach pierwszej części rozliczenia. Wyniesie ona 9,3 mln euro. Pozostałe środki zostaną wypłacone Spółce po doprowadzeniu projektu do statusu RTB (ready to build), przy założeniu, że nastąpi to nie później niż do dnia 1 stycznia 2025 roku. Columbus nadal będzie związany z projektem – polska firma ma zamiar wspierać DRI przy dalszych czynnościach związanych z jego realizacją” – informuje Columbus Energy.

POLECAMY: PKP ma nowego konkurenta. Ukraińska spółka na polskich torach

Historia i lokalizacja projektu

Serwis Zielona Gospodarka przypomina, że Columbus i DRI zawarły w październiku 2023 r. porozumienie Term Sheet dotyczące strategicznej współpracy w zakresie budowy wielkoskalowych magazynów energii. Porozumienie to zostało rozwiązane w dniu 27 marca 2024 r., kiedy obie firmy podpisały przedwstępną umowę sprzedaży magazynu. Miejsce inwestycji to duża prywatna działka w Balinie, rozciągająca się na zachód od ul. Myśliwskiej aż do granicy z Jaworznem.

POLECAMY: Ukraińcy wraz z przejęciem firmy NORDIS zakupili udziały w Fabryce Porcelany „Krzysztof”

Znaczenie Magazynów Energii

Magazyn energii w Balinie, który ma być jednym z największych w Polsce i jednym z ważniejszych w Europie, umożliwi przechowywanie prądu w okresach, gdy produkcja przez instalacje OZE przeważa nad zużyciem. Energia ta może być następnie wykorzystywana, gdy OZE nie generują wystarczającej ilości prądu, zapewniając tym samym stabilizację przesyłu. Portal KCH24.Info podkreśla, że moc instalacji jest przewidywana na 133 MW, a pojemność na 532 MWh.

POLECAMY: „Wojna” czy cyrk i biznes? Intersport przechodzi w ręce Ukraińca.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version