Sąd Okręgowy w Warszawie, zlokalizowany przy ulicy Płockiej 9, stanął przed niespotykanym dotąd wyzwaniem – obecnością pluskiew. Problem ten, choć może wydawać się trywialny, ma poważne konsekwencje dla funkcjonowania instytucji i skutkuje znaczącymi opóźnieniami w procedurach sądowych.

„Nie ustalono przyczyn pojawienia się pluskiew w obiekcie Sądu”

Zgodnie z pismem prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie, sędziego Janusza Włodarczyka, przyczyny pojawienia się insektów w budynku sądu nie są znane. Obecność pluskiew negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie Sądu, a przede wszystkim na harmonogram rozpraw.

Pluskwy utrudniają pracę Sądu

Insekty w budynku Sądu Okręgowego przyczyniają się do dodatkowych problemów, które znacznie spowalniają przebieg rozpraw. W rezultacie konieczne było odroczenie wielu spraw. – „Odwoływano rozprawy. Pomimo tego, że są trzy wydziały, to jest olbrzymi zator. Czas oczekiwania u niektórych sędziów wynosi pół roku na rozprawę. Nie można także zamówić akt, co również spowalnia pracę w kancelariach” – podkreśla prezes Włodarczyk.

Zarządzenie nr 23/2024 Prezesa i Dyrektora Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 5 lipca 2024 r. informuje, że od dnia 8 lipca 2024 r. do odwołania nie będzie możliwe udostępnienie akt w Czytelni akt. Dotyczy to między innymi następujących wydziałów:

  • V Wydziału Cywilnego Odwoławczego,
  • XXVII Wydziału Cywilnego Odwoławczego,
  • XIII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych,
  • XIV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych,
  • XXI Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Wstrzymanie udostępniania akt i dokumentów dodatkowo komplikują pracę kancelarii prawnych, co prowadzi do dalszych opóźnień w postępowaniach sądowych.

Sąd Okręgowy w Warszawie walczy z insektami

Dotychczas do Oddziału Higieny Komunalnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w m.st. Warszawie nie wpłynęły żadne doniesienia ani interwencje wskazujące na problem z zapluskwieniem w tej lokalizacji. Jak informuje sanepid, do tej pory nie prowadzono postępowania związanego z występowaniem problemu pluskiew w budynku Sądu Okręgowego przy ul. Płockiej 9.

Janusz Włodarczyk poinformował, że w budynku podjęto natychmiastowe, radykalne działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się owadów. Niestety, nie udało się ustalić, skąd wzięły się insekty. Co więcej, do tej pory „nikt nie zgłaszał przeniesienia insektów do miejsca zamieszkania”.

Tymczasowe wyłączenie parteru budynku

Ze względu na obecność insektów, tymczasowo wyłączono z użytkowania część parteru budynku, gdzie znajdują się sale rozpraw dla wydziałów pracy i ubezpieczeń. Działania te mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się pluskiew i minimalizowanie dalszych zakłóceń w pracy Sądu.

Podsumowanie

Problem zapluskwienia w Sądzie Okręgowym w Warszawie jest poważnym wyzwaniem, które nie tylko wpływa na codzienne funkcjonowanie instytucji, ale także prowadzi do znacznych opóźnień w rozpatrywaniu spraw. Pomimo podjętych działań, sytuacja pozostaje trudna do opanowania. Konieczne są dalsze kroki, aby przywrócić pełną funkcjonalność sądu i zapewnić terminowe rozpatrywanie spraw, co jest kluczowe dla zachowania zaufania obywateli do wymiaru sprawiedliwości.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

  1. Swoje poszły do swoich. Teraz te manekiny wiedzą co to wszy, pluskwy.. przynajmniej one sprawiedliwie gryzą tych właściwych

Napisz Komentarz

Exit mobile version