Od 1 września 2024 roku w polskich szkołach może zostać zatrudniony asystent międzykulturowy. Wprowadzenie tej roli jest wynikiem nowelizacji Prawa oświatowego z dnia 15 maja 2024 roku, która jest odpowiedzią na potrzebę wsparcia uczniów, którzy nie znają języka polskiego, w tym licznych dzieci z Ukrainy, które przybyły do Polski w związku z konfliktem zbrojnym w ich kraju. Oczywiście koszty tego przedsięwzięcia zostaną przełożone na polskiego podatnika.

POLECAMY: Polskie szkoły mogą być przepełnione w związku z napływem dzieci z Ukarany

Funkcje asystenta międzykulturowego

Asystent międzykulturowy ma pełnić rolę pomostu między uczniami, którzy nie są obywatelami Polski, a środowiskiem szkolnym. Do jego zadań będzie należało:

  1. Pomoc uczniom w komunikacji: Asystent będzie wspierał uczniów w kontaktach z nauczycielami i rówieśnikami, co ma na celu ułatwienie im integracji w nowym środowisku.
  2. Współpraca z rodzicami i szkołą: Będzie również współpracował z rodzicami tych uczniów, pomagając im zrozumieć wymagania i zasady funkcjonowania polskiego systemu edukacyjnego.

Gromadzenie danych w systemie SIO

Wprowadzenie asystentów międzykulturowych wymagało dostosowania przepisów dotyczących gromadzenia danych w systemie informacji oświatowej (SIO).

“W bazie danych systemu informacji oświatowej (SIO), w zbiorach danych szkół i placówek oświatowych, gromadzi się dane dotyczące pracowników niebędących nauczycielami, którzy są zatrudnieni w szkołach i placówkach oświatowych, tj. liczbę tych pracowników oraz ich wymiar zatrudnienia, według rodzaju zajmowanych stanowisk” – wyjaśnia uzasadnienie projektu rozporządzenia ministra edukacji narodowej.

Dodanie danych o asystentach międzykulturowych do SIO wynika z potrzeby pozyskiwania tych informacji do celów statystycznych oraz do prowadzenia efektywnej polityki oświatowej państwa.

Obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Nowelizacja przepisów wprowadza także obowiązek szkolny dla wszystkich ukraińskich dzieci mieszkających w Polsce. Rodzice, którzy nie będą stosować się do tego obowiązku, mogą być objęci postępowaniem egzekucyjnym i ukarani grzywną w wysokości 100 zł. Od czerwca 2025 roku, niezastosowanie się do obowiązku szkolnego może również skutkować utratą świadczenia 800+.

Przewidywania dotyczące liczby uczniów

Szacunki Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące liczby ukraińskich dzieci w polskich szkołach mogą być zaniżone, zwłaszcza w kontekście możliwego napływu nowej fali uchodźców z Ukrainy tej zimy. Jak podkreślił Dyrektor Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego MSWiA Dariusz Marczyński, proces ten może rozpocząć się już jesienią.

Obecnie, według polskich i ukraińskich organizacji pozarządowych, w Polsce poza systemem edukacyjnym znajduje się co najmniej 100 tysięcy dzieci w wieku od 3 do 18 lat. Niektóre szacunki wskazują, że liczba ta może być nawet dwa razy większa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version