W niedzielę wieczorem, po głównym wydaniu „Wiadomości” w TVP1, telewizja publiczna opublikowała oświadczenie przepraszające byłego premiera Donalda Tuska za niewłaściwe materiały emitowane w przeszłości. Przeprosiny, które zostały sformułowane jako efekt ugody, są odpowiedzią na długotrwałe kontrowersje i spory związane z treściami prezentowanymi w „Wiadomościach” podczas prezesury Jacka Kurskiego.

POLECAMY: Jasina za słowa o Rzezi Wołyńskiej stracił stanowisko rządowe. Teraz poprowadzi podcast reżimowej TVP

„Gazeta Wyborcza” znana z szerzenia propagandy pandemicznej i kijowskiej podała, że w oświadczeniu TVP przepraszała m.in. za umieszczenie zdjęcia Donalda Tuska z celownikiem na klatce piersiowej. To tylko jedno z wielu działań, za które spółka musiała przeprosić, pokazując w ten sposób, jak bardzo retoryka medialna może wpływać na polityczne napięcia i reputację publicznych osób.

POLECAMY: „Dziennikarz” propagandowej stacji TV Republika tego nie przewidział. Nagranie stało się hitem internetu

W skrócie, przejęcie TVP przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza, lojalnego wobec premiera Tuska, doprowadziło do publicznych przeprosin za wcześniejsze działania medialne. TVP przyznała się do błędów i przeprosiła m.in. za manipulacyjne przedstawianie wypowiedzi Donalda Tuska.

POLECAMY: Niezwykły telefon widza do TV Republika: Emocjonalna krytyka byłego rządu na żywo

Polityczna manipulacja i oskarżenia

W trakcie jednej z sejmowych debat, prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, oskarżył Donalda Tuska o współpracę z Niemcami, mówiąc: „Nie wiem kim byli pańscy dziadkowie, ale wiem, że Pan jest niemieckim agentem!”. Ta wypowiedź stała się jednym z elementów wykorzystywanych przez TVP do budowania narracji o proniemieckich sympatiach Tuska.

TVP przeprosiła także za wielokrotne wyrywanie z kontekstu fragmentu przemówienia Tuska, w którym padły słowa „für Deutschland” (dla Niemiec). Celem było ukazanie byłego premiera jako polityka działającego w interesie Niemiec, a nie Polski. Działania te miały na celu zdyskredytowanie Tuska w oczach polskich wyborców.

Insynuacje o poparciu dla Putina i korupcji

Kolejnym punktem przeprosin były wielokrotne emisje filmu, który insynuował, że Tusk popiera politykę Władimira Putina, co miało być szczególnie szkodliwe w kontekście toczącej się wojny w Ukrainie. To pokazuje, jak poważne konsekwencje mogą mieć fałszywe oskarżenia w czasach globalnych konfliktów.

TVP przeprosiła również za nieprawdziwe sugestie o przyjęciu przez Tuska korzyści majątkowej od Rosjan w wysokości 600 tysięcy euro, które zostały opublikowane w „Wiadomościach” z dnia 19 i 20 października 2022 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version