W środę, Sądy Okręgowe w Elblągu oraz Częstochowie wydały kluczowe orzeczenia, które zmieniły decyzje Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), przyznając przedsiębiorcom prawo do Małego ZUS Plus od stycznia 2024 roku. Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP) poinformowało o tych przełomowych decyzjach.

POLECAMY: Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz porównała ZUS do piramidy finansowej

Kluczowa wola prawodawcy

W ustnych motywach rozstrzygnięcia, sędziowie podkreślili znaczenie woli prawodawcy. „Bezsprzecznie intencją ustawodawcy było, ażeby przedsiębiorcy mogli korzystać z Małego ZUS Plus przez 3 lata w ciągu 5 lat” – wskazano w komunikacie Biura Rzecznika MŚP.

Poprzednie wyroki

25 lipca br. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy również zmienił decyzję ZUS na korzyść przedsiębiorcy, przyznając prawo do Małego ZUS Plus od lutego br. To orzeczenie było wynikiem odwołania wniesionego przez Rzecznika MŚP.

Interwencje Rzecznika

Rzeczniczka MŚP Agnieszka Majewska podkreśliła, że Rzecznik interweniuje od początku sporu pomiędzy ZUS a przedsiębiorcami w sprawie Małego ZUS Plus. „Pierwsze korzystne wyroki w tej sprawie świadczą o tym, iż Zakład nie miał prawa blokować dokumentów ubezpieczeniowych” – zaznaczyła Majewska. Dodała, że wyroki stanowią „nowo kształtującą się linię orzeczniczą”.

Spór o Mały ZUS Plus

Przedsiębiorcy, którzy korzystali z Małego ZUS Plus w okresie od stycznia 2019 r. do grudnia 2021 r., pragnęli ponownie skorzystać z tej preferencji od stycznia 2024 r. Tymczasem ZUS informował, że ponowne skorzystanie z Małego ZUS Plus będzie możliwe dopiero od stycznia 2025 r. ZUS blokował, anulował i odrzucał dokumenty ubezpieczeniowe przedsiębiorców, a także groził karami za ich składanie.

Setki interwencji

Rzecznik MŚP interweniował w setkach tego rodzaju spraw, składając wnioski o wydanie decyzji administracyjnych oraz odwołania do sądów pracy i ubezpieczeń społecznych. Na początku lipca 2024 r. Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy korzystny wyrok, podzielając argumentację Rzecznika i przyznając przedsiębiorcy prawo do Małego ZUS Plus od stycznia 2024 roku.

Interpretacja przepisów

Sąd w Gorzowie Wielkopolskim wskazał, że interpretując przepisy dotyczące Małego ZUS Plus, należy brać pod uwagę intencję prawodawcy, który chciał, aby preferencja składkowa przysługiwała przez 36 miesięcy w cyklicznych pięcioletnich okresach. Ponadto, sąd podkreślił, że art. 11 ustawy Prawo przedsiębiorców nakazuje organom stosowanie zasady przyjaznej interpretacji przepisów i rozstrzygania wątpliwości na korzyść przedsiębiorców.

Wpływ na Przyszłość

Te orzeczenia sądów mogą mieć znaczący wpływ na przyszłość Małego ZUS Plus i politykę ZUS wobec przedsiębiorców. Wyroki te mogą stać się fundamentem nowej linii orzeczniczej, która wzmocni prawa przedsiębiorców i zagwarantuje im możliwość korzystania z preferencyjnych składek.

Podsumowanie

Ostatnie wyroki Sądu Okręgowego w Elblągu oraz Częstochowie, a także wcześniejsze decyzje sądów w Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim, stanowią przełom w sporze o Mały ZUS Plus. Przyznanie przedsiębiorcom prawa do korzystania z preferencji od stycznia 2024 r. potwierdza, że intencją ustawodawcy było wsparcie przedsiębiorców przez umożliwienie im korzystania z niższych składek przez 3 lata w pięcioletnich okresach. Decyzje te mogą mieć dalekosiężne skutki i wpłynąć na przyszłe działania ZUS oraz interpretacje przepisów prawnych dotyczących przedsiębiorców.

Informacje zawarte na stronie stanowią opis stanu prawnego na dzień publikacji i nie są poradą prawną w indywidualnej sprawie. Stan prawny od opublikowania może ulec zmianie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie wpisu w celu rozwiązania problemów prawnych.

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy – zapraszamy do kontaktu!

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version