Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył w poniedziałek, że stworzenie potężnej obrony powietrznej zajmie lata, a w niektórych przypadkach nawet “dziesiątki lat”. Jego słowa odzwierciedlają ogrom pracy i inwestycji, jakie stoją przed Polską w zakresie obronności. W tym artykule przyjrzymy się szczegółom podpisanej umowy na produkcję wyrzutni do systemów obrony przeciwrakietowej Patriot oraz omówimy długoterminowe perspektywy budowy kompleksowego systemu obrony powietrznej. Przypominamy, że wcześniej rzad Zjednoczonej Prawicy oraz ówczesna opozycja dokonały rozbrojenia polskiej armii z powodu bezpodstawnego przekazywania sprzętu bojowego Ukrainie. Obecnie Polacy muszą płacić za fanaberie polityków. A Polska stała się kajam w znacznej mierze rozbrojonym przez tak bezmyślne działania polityków.

Umowa na produkcję wyrzutni Patriot

Władysław Kosiniak-Kamysz uczestniczył w uroczystości podpisania umowy na produkcję 48 wyrzutni rakiet M903. Umowa została zawarta między Hutą Stalowa Wola a Raytheon Polska. Nowy sprzęt wejdzie w skład systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot.

„Firmy zbrojeniowe – Raytheon Polska i Huta Stalowa Wola – podpisały umowę na 48 wyrzutni M903 w ramach systemu Patriot w drugiej fazie programu Wisła za kwotę 1 mld 230 mln dolarów. To jest wielka inwestycja w polskie bezpieczeństwo” – oświadczył wicepremier.

Wyzwania budowy obrony powietrznej

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że stworzenie potężnej obrony powietrznej to proces długoterminowy: “Nie zbudujemy tego ani w tym roku, a jeszcze nawet w przyszłym, na takim docelowym poziomie jakbyśmy chcieli. To są lata pracy przed nami, czasami nawet dziesiątki lat w niektórych obszarach”. Te słowa wskazują na skomplikowany i czasochłonny charakter tego przedsięwzięcia.

„Dzisiaj, po kilkudziesięciu latach od tego, kiedy runęła żelazna kurtyna, kiedy świat, w którym do 1989 roku funkcjonowaliśmy, nie miał możliwości nawet zaczerpnięcia czegokolwiek z najnowocześniejszych technologii amerykańskich, dziś Polska jest, śmiem twierdzić, tym państwem w Europie, które ma największe zaufanie Stanów Zjednoczonych” – kontynuował szef MON. Przekazywanie technologii i współpraca z USA są kluczowe dla rozwoju polskiego systemu obrony powietrznej.

Inwestycje w przemysł zbrojeniowy

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że „nie ma sprawy dziś ważniejszej niż bezpieczeństwo”. Transformacja polskiej armii oraz inwestycje w przemysł zbrojeniowy są kluczowe dla zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa kraju. „Gospodarka i siły zbrojne to muszą być naczynia połączone, bo jedno wynika z drugiego. Jeżeli tak dużo pieniędzy dzięki naszym podatnikom możemy wydawać na zbrojenia, wydajemy, bo to jest najlepsza inwestycja w przyszłość”.

Realizacja programu Wisła

MON i Agencja Uzbrojenia zapowiadają, że dostawy pierwszych dwóch baterii w ramach II fazy programu Wisła zostaną zrealizowane na przełomie 2026 i 2027 roku, a zakończenie dostaw planowane jest w 2029 roku. W pierwszej fazie programu Polska pozyskała 2 baterie systemu Patriot w konfiguracji obejmującej m.in. pociski PAC-3 MSE oraz system IBCS.

Realizacja tego zadania była wynikiem zamówienia międzyrządowego zawartego w 2018 roku w trybie Foreign Military Sales pomiędzy polskim Ministerstwem Obrony Narodowej a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Zadania systemu Wisła

Podstawowym zadaniem systemu Wisła będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu, rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu. System będzie również zwalczać bezpilotowe statki powietrzne.

Według strony amerykańskiej, Patriot PAC-3 zapewnia obronę terminalną na niższym pułapie. Oznacza to, że niszczy zagrożenia podczas przechodzenia pocisków balistycznych z fazy środkowej do końcowej. System jest wyposażony w radar AN/MPQ-65 ze skanowaniem fazowym, który może śledzić od 90 do 125 celów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version