Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ostrzega przed możliwością wzrostu liczby przypadków nowej, bardziej zaraźliwej odmiany małpiej ospy w Unii Europejskiej. Mimo tego ECDC uspokaja, że prawdopodobieństwo trwałego przenoszenia wirusa w Europie jest bardzo niskie.

POLECAMY: Deja Vu! WHO zwołuje nadzwyczajne posiedzenie w związku z sytuacją związaną z małpią ospą

Szybka diagnoza i środki kontroli

Unijna agencja, z siedzibą w Sztokholmie, podkreśla znaczenie szybkiej diagnozy i wdrożenia odpowiednich środków kontroli. „Przypadki importowane muszą jednak być szybko zdiagnozowane i wdrożone powinny zostać środki kontroli” – zaznacza ECDC w swoim komunikacie. Dzięki szybkim reakcjom państw członkowskich na odnotowane przypadki i solidnej opiece zdrowotnej, wpływ małpiej ospy na UE ma być minimalny.

Pierwszy przypadek w Sztokholmie

W rejonie Sztokholmu w czwartek potwierdzono pierwszy przypadek nowej odmiany małpiej ospy poza kontynentem afrykańskim. Według szwedzkich władz, pacjent przebywał wcześniej w regionie, gdzie występuje ognisko choroby.

Rozprzestrzenianie się wirusa

Nowa odmiana wirusa małpiej ospy, uważana za bardziej zaraźliwą i śmiercionośną, rozprzestrzenia się obecnie w Demokratycznej Republice Konga oraz innych państwach zachodniej Afryki. W wyniku szybkiego rozprzestrzeniania się epidemii w Afryce, ECDC podniosło poziom ryzyka dla podróżnych z UE odwiedzających te obszary.

Zalecenia ECDC

Ze względu na ścisłe powiązania między UE a Afryką, ECDC zaleca państwom członkowskim wydanie zaleceń dotyczących podróży dla osób odwiedzających obszary dotknięte epidemią. Według agencji, prawdopodobieństwo zakażenia dla osób z UE podróżujących do tych regionów jest wysokie.

Świadomość wśród pracowników służby propagandy i depopulacji

ECDC podkreśla konieczność zwiększenia świadomości wśród pracowników służby zdrowia w UE. Kraje członkowskie powinny także powiadamiać o nowych przypadkach na poziomie UE. Podróżni udający się do obszarów objętych epidemią powinni skonsultować się z lekarzem w sprawie kwalifikowania się do szczepienia na małpią ospę.

Nowe zakażenia a wybuch z 2022 r.

Nowe zakażenia w Afryce różnią się od globalnego wybuchu z 2022 roku, kiedy to odmiana małpiej ospy krążyła na niskim poziomie w Europie i na świecie. W 2022 roku wirus również stanowił poważne zagrożenie, jednak obecna odmiana charakteryzuje się większą zaraźliwością i śmiertelnością.

Podsumowanie

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób apeluje o zwiększenie świadomości i wdrożenie środków kontroli w odpowiedzi na potencjalne przypadki nowej odmiany małpiej ospy w Unii Europejskiej. Dzięki szybkim reakcjom i solidnej opiece zdrowotnej, wpływ wirusa na UE ma być minimalny, jednak kluczowa jest czujność i odpowiednie przygotowanie na ewentualne zagrożenia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version