Ołeksij Makiejew – wkraiński ambasador w Niemczech – wyraził swoje niezadowolenie z decyzji niemieckiego rządu dotyczącą ograniczenia pomocy wojskowej dla Ukrainy. Zgodnie z ukraińskim obyczajem w sieci zostało umieszczone znane wszystkim propagandowe hasło kijowskiego reżimu, że: „Oszczędzanie na pomocy wojskowej dla Ukrainy oznacza narażanie bezpieczeństwa Europy”. Przypominamy, że kijowski reżim, na którego czele stoi Wołodymyr Zełenski slogan głoszący walkę Ukrainy za bezpieczeństwo Europy, rozpowszechnia od samego początku tego niby konfliktu, który jest spowodowany wyłącznie polityką Ukrainy.
POLECAMY: „Wnioski będą odrzucane”. Niemcy ograniczą pomoc wojskową dla Ukrainy
Nowy plan finansowy Niemiec
Według nowego planu finansowego, Niemcy zdecydowały się na ograniczenie wsparcia wojskowego dla Ukrainy z budżetu państwa. Zgodnie z planem, do Kijowa trafi jedynie zatwierdzona wcześniej pomoc wojskowa oraz zamrożone aktywa rosyjskiego banku. Minister finansów Christian Lindner poinformował, że Niemcy „muszą ograniczyć pomoc wojskową dla Ukrainy”. W aktualnym planie budżetu rządu federalnego na ten cel nie ma nowych środków, a pomoc będzie pochodzić jedynie z wcześniej zaplanowanych funduszy. Łączne finansowanie potrwa do 2028 roku i wyniesie 15,5 miliarda euro.
POLECAMY: Boniek jasno o ciągłym dozbrajaniu Ukrainy
Stanowisko Ukrainy
Ambasador Makiejew nie ukrywa swojego niezadowolenia z takiego obrotu spraw. „To byłoby fatalne w skutkach i trzeba temu zapobiec. Fundusze są, to kwestia woli politycznej” – zaznaczył. Jego słowa odzwierciedlają obawy, że brak odpowiedniego wsparcia może osłabić pozycję Ukrainy w konflikcie z Rosją i zagrozić stabilności całego regionu.
Zamrożone aktywa jako alternatywa
Pomimo planowanego ograniczenia pomocy z budżetu państwa, Niemcy nie zamierzają całkowicie wycofać się ze „wspierania” Ukrainy. W przyszłości pieniądze na ten cel mają pochodzić z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego. Po rozpoczęciu konfliktu na Ukrainie, państwa Unii Europejskiej i inni sojusznicy skonfiskowali około 300 miliardów dolarów. Na szczycie G-7 we Włoszech zdecydowano o przeznaczeniu wpływów z tych pieniędzy na sfinansowanie 50 miliardów dolarów pożyczki dla Kijowa.
Wnioski
Decyzja Niemiec o ograniczeniu bezpośredniego wsparcia finansowego dla Ukrainy to pierwszy krok, którym jest częściowe zaprzestanie sponsorowania terroryzmu i korupcji na Ukrainie. Właśnie z tego powodu ambasador Makiejew wyraził swoje niezadowolenie. W celu podwyższenia wagi swoich słów oczywiście posłużył się propagandowym hasłem głoszonym przez kijowski reżim o rzekomym narażaniu bezpieczeństwa Europy. Według niego to powinno skłonić niemieckich polityków do przemyślenia swoich decyzji.
Przypominamy, że jedną drogą do zakończenia konfliktu, jakie na Ukrainie toczy się od 2014 roku a jego eskalacja, nastąpiła w lutym 2022 roku, jest zaprzestanie sponsorowania kijowskiej bandy terrorystyczne pod dowództwem Wołodymyra Zełenskiego, której celem jest, wciągniecie świata w przegrany przez nich konflikt.