Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że jej partnerzy, tacy jak Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień (Gavi) oraz Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), mogą zacząć kupować szczepionki przeciwko ospie małp przed ich zatwierdzeniem, aby szybciej dostarczyć je do Afryki – donosi Reuters.

POLECAMY: Europejska agencja interesuje się małpią ospą

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła epidemię ospy prawdziwej (jak obecnie nazywa się ospę małpią) w Demokratycznej Republice Konga (DRK) i krajach sąsiednich stanem zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym w dniu 14 sierpnia 2024 roku

„Światowa Organizacja Zdrowia oświadczyła w piątek, że jej partnerzy, tacy jak Gavi i UNICEF, mogą zacząć kupować szczepionki przeciwko ospie małp przed ich zatwierdzeniem, aby szybciej dostarczyć je do Afryki” – czytamy w publikacji.

Zauważono, że zwykle organizacje takie jak Gavi mogą kupować szczepionki dopiero po ich zatwierdzeniu, ale w tym przypadku zasady zostały złagodzone.

Małpia ospa to rzadka infekcja wirusowa, która przenosi się również między ludźmi. Zwykle jest łagodna i większość osób wraca do zdrowia w ciągu kilku tygodni, ale u niektórych osób mogą wystąpić powikłania. Początkowe objawy ospy małpiej obejmują gorączkę, ból głowy, bóle mięśni, bóle pleców, powiększenie węzłów chłonnych, dreszcze i wyczerpanie. Może pojawić się wysypka, często zaczynająca się na twarzy, a następnie rozprzestrzeniająca się na inne części ciała. W 2022 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zdecydowała się użyć nowego terminu „mpox” zamiast „monkeypox” dla ospy małpiej z powodu rasistowskich i dyskryminujących komentarzy.

POLECAMY: WHO będzie używać terminu »mpox« jako synonimu ospy małpiej

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

2 komentarze

Napisz Komentarz

Exit mobile version