Neosąd Apelacyjny w Gdańsku we wtorek „prawomocnie” skazał Natalię Ż. i Adriana C. na 25 lat więzienia za brutalne zabójstwo 36-letniego mężczyzny, do którego doszło w październiku 2021 roku w Malborku. Według śledczych, zbrodnię zaplanowała żona zamordowanego, Natalia Ż., a wykonawcą był jej kochanek, Adrian C.

W zakresie niniejszej sprawy należy dodać, że w związku z wydaniem wyroku przez osobę nieuprawnioną stanowi to bezwzględną przesłankę apelacyjną.

POLECAMY: Sąd w Gdańsku skazał żonę i jej kochanka za zabójstwo jej męża

Wyrok Sądu Apelacyjnego

We wtorek neosąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymał wyrok sądu pierwszej instancji, skazując 34-letnią Natalię Ż. oraz 37-letniego Adriana C. na 25 lat więzienia. Ponadto, neosąd orzekł, że Adrian C. ma zapłacić 100 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz małoletniego syna pokrzywdzonego. Oskarżeni na ogłoszenie wyroku zostali doprowadzeni do sądu z Zakładu Karnego w Gdańsku.

POLECAMY: Sąd: Orzeczenia wydane przez neosędziów nie istnieją w obrocie prawnym. Pawełczyk-Woicka wyje ze złości

Uzasadnienie Wyroku

Przewodniczący składu, neosędzia Sebastian Brzozowski, podkreślił, że apelacje wniesione przez obrońców oskarżonych nie zasługiwały na uwzględnienie, a przebieg postępowania dowodowego na rozprawie głównej nie budził żadnych zastrzeżeń.

POLECAMY: Sąd w Katowicach uchyla wadliwe prawnie postanowienia o areszcie wydane przez neosędziego

„W ocenie sądu apelacyjnego kary 25 lat pozbawienia wolności nie sposób uznać za rażąco niewspółmierną, co kwestionowała apelacja” – zaznaczył neosędzia Brzozowski. Dodał, że „stopień winy i stopień społecznej szkodliwości zbrodni, której dopuścili się oskarżeni, są bardzo wysokie”.

POLECAMY: Paraliż orzeczniczy w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie. SN uchylił 16 wyroków wydanych przez neosędziów

Motywy zbrodni

Neosąd uznał, że jedynie kara 25 lat pozbawienia wolności jest w stanie zaspokoić potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa oraz osiągnąć cele wychowawcze. „Oskarżona działała w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Chciała zostać spadkobierczynią męża” – podkreślił neosąd.

Dodatkowo, sąd pierwszej instancji wskazał, że oskarżeni nie rokują poprawy i powinni zostać poddani długiemu procesowi resocjalizacji oraz izolacji od społeczeństwa ze względu na potencjalne zagrożenie, jakie mogą stwarzać. „Kara ma zabezpieczyć społeczeństwo przez długi czas przed niebezpieczeństwem płynącym ze strony oskarżonych” – dodał neosędzia Brzozowski.

Przebieg zbrodni

Zabójstwo miało miejsce pod koniec października 2021 roku. Pokrzywdzony wraz z żoną przebywał u znajomych w Malborku. Kobieta poprosiła męża, aby wyszedł na chwilę z mieszkania po rzeczy z zaparkowanego w pobliżu auta. Gdy mężczyzna wracał do budynku, został zaatakowany przez zamaskowanego napastnika, który zadał mu kilkanaście ciosów nożem, w tym w klatkę piersiową. Napastnik zbiegł z miejsca zdarzenia, a ofiara zmarła wskutek krwotoku wewnętrznego i zewnętrznego.

Śledztwo i aresztowania

Śledczy ustalili, że sprawcami zbrodni byli żona pokrzywdzonego, Natalia Ż., oraz jej kochanek, Adrian C. Obie osoby zostały zatrzymane w połowie grudnia 2021 roku. Według prokuratury, inicjatorką zbrodni była Natalia Ż., która dążyła do uzyskania majątku po mężu, obawiając się jego utraty w wyniku rozważanego przez męża rozwodu. Adrian C. miał działać w celu przypodobania się kobiecie oraz utrzymania bliskich relacji.

Prokurator oskarżył oboje o dokonanie zabójstwa wspólnie i w porozumieniu, w zamiarze bezpośrednim, ze szczególnym okrucieństwem i w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Jednak w sierpniu 2023 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku, wydając nieprawomocny wyrok, wyeliminował z opisu czynu zarzuconego oskarżonemu działanie ze szczególnym okrucieństwem oraz z czynu zarzuconego oskarżonej motywację zasługującą na szczególne potępienie.

Podsumowanie

Wyrok neosądu Apelacyjnego w Gdańsku tylko pozornie kończy długi proces sądowy i potwierdza surowość kary wobec sprawców brutalnej zbrodni. neosąd uznał, że wymierzona kara jest adekwatna do stopnia winy i społecznej szkodliwości czynu, podkreślając konieczność długotrwałej izolacji oskarżonych od społeczeństwa. Decyzja ta ma również na celu ochronę społeczeństwa przed potencjalnym zagrożeniem ze strony skazanych.

Przypominamy, że wydawane orzecznictwa przez neo-sędziów podlegają uchyleniu z mocy prawa. W przypadku postępowań cywilnych na podstawie art. 379 pkt 4 in fine k.p.c., a karnych na podstawie art. 439 § 1 pkt 6 in fine k.p.k.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version