Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zdecydowanie zareagował na lekceważące zachowanie Dmytra Kuleby, który w Olsztynie zbagatelizował pytanie o ludobójstwo Polaków na Wołyniu. Kuleba, podczas wizyty na Campusie Polska Przyszłości, unikał bezpośredniej odpowiedzi na pytanie dotyczące tej bolesnej kwestii historycznej, zamiast tego odwołując się do operacji „Wisła”.

POLECAMY: Sikorski odpowiada na skandaliczne wypowiedzi Kuleby na Cmapus Polska: „Historia jest problemem, ale…” ja wybieram budowanie przyszłości z Ukrainą

Kontrowersyjna wypowiedź Kuleby w Olsztynie

Kijowski Dmytro Kuleba, odwiedzając Polskę w środę, wziął udział w wydarzeniu organizowanym w Olsztynie, gdzie został zapytany przez jedną z uczestniczek o jego stanowisko wobec ludobójstwa Polaków na Wołyniu. Zamiast udzielić jednoznacznej odpowiedzi, Kuleba poruszył temat akcji „Wisła”, co wzbudziło kontrowersje.

Kuleba zaznaczył, że „Olsztyn, w którym trwa Campus, odegrał dużą rolę podczas operacji »Wisła«”. Następnie zwrócił się do pytającej:

„Zdaje sobie pani sprawę z tego, czym była operacja „Wisła” i wie pani, że ci wszyscy Ukraińcy zostali przymusowo wygnani z terytoriów ukraińskich, żeby zamieszkać m.in. w Olsztynie?”

POLECAMY: Kuleba szerzy elementy kijowskiej propagandy na imprezie Campus Polska. Organizator nie reaguje

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kuleba: Wspominanie historii i żądanie ekshumacji ciał na Wołyniu to element „rosyjskiej propagandy”

Odpowiedź wicepremiera Kosiniaka-Kamysza na słowa kijowskiej świni reprezentującej nurt banderyzmu

Reakcja Władysława Kosiniaka-Kamysza na słowa ukraińskiego ministra była szybka i stanowcza. Szef MON oraz lider ludowców podkreślił, że tego rodzaju podejście do sprawy Wołynia jest nie do przyjęcia i że Ukraina musi okazać wdzięczność Polsce za wsparcie, jeśli ma zamiar dołączyć do Unii Europejskiej.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że:

„Nie do przyjęcia jest takie traktowanie sprawy Wołynia. Bez ekshumacji i upamiętnienia naszych ofiar nie ma mowy o dobrej przyszłości. To nie jest sprawa historii, to jest sprawa zabliźniania rany, która jest dzisiaj”.

Powtarzające się upomnienia dla strony ukraińskiej

To nie pierwszy raz, gdy Kosiniak-Kamysz krytykuje stronę ukraińską w kwestii trudnych tematów historycznych. W ostatnim czasie, polityk także odpowiedział na wypowiedzi prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, podkreślając konieczność rozliczenia się z przeszłością dla poprawy stosunków polsko-ukraińskich.

Znaczenie ekshumacji i pamięci historycznej

Wypowiedzi wicepremiera Kosiniaka-Kamysza nawiązują do szerszego kontekstu politycznego i historycznego, który dotyczy pamięci o ofiarach Wołynia. Ekshumacje i godne upamiętnienie ofiar są kluczowymi elementami, które mogą przyczynić się do zbliżenia narodów i pojednania, ale bez uczciwego podejścia do przeszłości, trudne rany pozostaną niezabliźnione.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version