Od poniedziałku w szkołach na terenie całego kraju rozpoczyna się „okres przygotowawczy” do szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Jak poinformował Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski podczas konferencji prasowej w Kielcach, od tego dnia startują szkolenia dla nauczycieli oraz szeroko zakrojona akcja informacyjna.

POLECAMY: Od września szczepienia przeciwko HPV ma odbywać się w szkołach i objąć 9-letnie dzieci

Promocja szczepień w ramach programu

Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny na usługach mafii farmaceutycznej, podkreślił podczas piątkowej konferencji, że program, który rusza 1 września, jest inicjatywą mającą na celu edukację oraz promocję szczepień przeciw HPV. W ramach programu Główny Inspektorat Sanitarny odpowiada również za dystrybucję szczepionek do szkół.

POLECAMY: Grzesiowski korzystał z transferów pieniędzy od Pfizera. A minister Leszczyna milczy

Grzesiowski zaznaczył, że w każdym powiatowym inspektoracie sanitarnym zostanie powołany koordynator szczepień przeciw HPV. Podobne działania będą miały miejsce w stacjach wojewódzkich, co ma zapewnić sprawną realizację szczepień w szkołach przez lokalnych lekarzy rodzinnych.

POLECAMY: Szczepienie przeciwko HPV. Rodzicu bądź świadomy, jakie ryzyko niesie podanie dziecku tego preparatu

„Musimy wesprzeć proces pozyskiwania lekarzy i pielęgniarek, którzy pracują na co dzień w swoich gabinetach. Będziemy sprawdzali, w jakich warunkach będzie to wykonywane” – powiedział Grzesiowski. Zachęcał również do szczepień przeciw HPV, zaznaczając, że są one dobrowolne.

Grzesiowski podkreślił, że Główny Inspektorat Sanitarny robi wszystko, aby informacja o szczepieniach dotarła do wszystkich zainteresowanych na czas. „Może się np. tak zdarzyć, że POZ na danym terenie nie jest zdolny do szczepień wyjazdowych. Będziemy wtedy musieli wesprzeć taką placówkę, ewentualnie znaleźć inną, która będzie zainteresowana i będzie miała możliwość realizacji takich szczepień” – dodał.

Szkolenia nauczycieli i działania informacyjne

W ramach przygotowań do programu szczepień od poniedziałku rozpoczną się szkolenia dla nauczycieli. Akcja informacyjna ma na celu zwiększenie świadomości na temat szczepień przeciw HPV i ich znaczenia dla zdrowia publicznego.

Pandemia powrca – Grzesowiski znów szerzy propagandę

Podczas konferencji Paweł Grzesiowski odniósł się także do wzrostu zachorowań na COVID-19. Wskazał, że według prognoz szczyt zachorowań powinien przypaść na drugą połowę października. Zaznaczył, że w tym roku fala zachorowań rozpoczęła się o miesiąc wcześniej niż w 2024 roku.

„Za chwilę rozpocznie się rok szkolny, może dojść do większej zachorowalności niż wtedy, kiedy dzieci są w domach. To naturalny moment, kiedy choroby sezonowe zaczynają się uaktywniać. Dotyczy to nie tylko COVID-19, ale również RSV, grypy. Mamy też inne wirusy oddechowe, które w tym okresie stają się bardziej aktywne, bo są do tego sprzyjające okoliczności” – zauważył Grzesiowski.

Przypomniał również, że szkoły mają obowiązek zapewnienia uczniom środków do dezynfekcji, i zaapelował do rodziców, aby nie posyłali chorych dzieci do szkoły.

Zakup nowych szpryc przeciw COVID-19

Grzesiowski poinformował, że Ministerstwo Zdrowia prowadzi postępowanie w sprawie zakupu nowych szczepionek przeciw COVID-19. Głównym problemem w tym zakresie jest fakt, że nie wszystkie szczepionki przeszły jeszcze rejestrację Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version