W ostatnim czasie na światło dzienne wyszedł skandal związany z działaniami Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) oraz jej byłym szefem, Michałem K. W obliczu tych wydarzeń, opinia publiczna zaczęła się zastanawiać, kto ponosi rzeczywistą odpowiedzialność za przestępstwa związane z tą instytucją, a także jakie będą konsekwencje dla zaangażowanych osób.

POLECAMY: Były szef RARS będzie oczekiwał na ekstradycję w areszcie. Tak zdecydował londyński sąd

W centrum uwagi znalazł się były premier Mateusz Morawiecki, którego rola w tej sprawie jest analizowana przez media oraz polityków. Jak wynika z wywiadu przeprowadzonego w radiu TOK FM, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Czesław Mroczek, podkreślił, że mechanizm działania RARS był tak przestępczy, iż nawet w kontekście politycznej ochrony, która obowiązywała w tamtym czasie, Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) zmuszone było podjąć działania.

Mechanizm działania RARS

Czesław Mroczek, w rozmowie w TOK FM, zaznaczył, że skala przestępstw była tak poważna, iż nawet w układzie władzy, gdzie zazwyczaj instytucje kontrolne, takie jak CBA, nie podejmowały działań w stosunku do naruszeń prawa przez rządzący obóz, w tej konkretnej sprawie musiały zareagować. Wiceminister Mroczek zaznaczył, że „ten mechanizm działania był tak przestępczy, że nawet w tamtym układzie władzy, gdzie CBA praktycznie nie działało w stosunku do naruszeń prawa i przestępstw popełnianych przez obóz władzy, w tej sprawie było tak grubo i tak ordynarnie, że CBA podjęło działania.”

Śledztwo wobec byłego prezesa RARS Michała K. oraz innych zamieszanych osób rozpoczęło się jeszcze za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Jak zauważył prowadzący program „A teraz na poważnie” w TOK FM, Mikołaj Lizut, to właśnie w tamtym czasie podległe premierowi Mateuszowi Morawieckiemu służby, w tym minister Mariusz Kamiński, rozpoczęły procedurę śledztwa. Michał K. został zatrzymany w Londynie, a teraz czeka go sąd ekstradycyjny. Za Pawłem Szopą, prezesem spółki Red is Bad, wysłano list gończy.

POLECAMY: Twórca Red is Bad Poszukiwany. Prokuratura Wydała List Gończy za Pawłem Szopą

Rola Mateusza Morawieckiego

W całym skandalu najbardziej kompromitującą postacią wydaje się być były premier Mateusz Morawiecki. Jak zaznaczył Mikołaj Lizut, Morawiecki obecnie broni swojego byłego podwładnego, co budzi liczne pytania o jego osobistą odpowiedzialność za zaistniałą sytuację.

Czesław Mroczek podkreślił, że według niego wprowadzono zmiany prawne, które miały na celu bezpośrednie podporządkowanie RARS premierowi. Jak stwierdził Mroczek: „W moim przekonaniu świadomie wprowadzono tu zmiany prawne, żeby tę agencję zabrać spod zwierzchnictwa ministra gospodarki i bezpośrednio podporządkować premierowi.”

Wiceminister zaznaczył również, że jeśli potwierdzą się zarzuty dotyczące przestępstw na wielką skalę, Mateusz Morawiecki może ponieść odpowiedzialność nie tylko polityczną, ale i prawną za brak nadzoru nad działaniami agencji. „Jeżeli potwierdzą się zarzuty dotyczące szkodnictwa na wielką skalę, to w sposób oczywisty odpowiedzialność, nie tylko polityczną, (Morawiecki) ponosi za brak właściwego nadzoru nad działaniem, za doprowadzenie do tego, że poprzez brak działań nadzorczych pozwalano na prowadzenie działalności, która doprowadziła do wielkich szkód w tym zakresie” – dodał Mroczek.

Brak skutecznego nadzoru

Podczas rozmowy w TOK FM, prowadzący audycję Mikołaj Lizut zapytał Mroczka, czy ma on informacje, że Morawiecki mógł wiedzieć o procederze. Na to pytanie wiceminister odpowiedział, że nie ma bezpośredniej wiedzy na ten temat, ale uważa, że były premier ponosi odpowiedzialność za niedopełnienie nadzoru. „Nie mam takiej wiedzy, natomiast ponosi odpowiedzialność za samo niedopełnienie nadzoru. Sam skutek polegający na tym, że doszło do tak wielkich szkód, do takiego marnotrawstwa i rozkradania pieniędzy publicznych, będzie ponosił za to odpowiedzialność, bo jego obowiązkiem było sprawowanie skutecznego nadzoru” – podkreślił Mroczek.

Konsekwencje dla zaangażowanych osób

W kontekście śledztwa prowadzonego przez CBA i inne służby, w sprawie RARS pojawiły się liczne pytania o odpowiedzialność nie tylko Michała K., ale także innych osób zaangażowanych w tę aferę. W obliczu tych wydarzeń kluczowe będzie ustalenie, czy Mateusz Morawiecki faktycznie wiedział o przestępczym procederze, czy też jedynie nie dopilnował swoich obowiązków jako premier.

Sprawa pozostaje rozwojowa, a dalsze śledztwa i dochodzenia mogą ujawnić nowe fakty, które wpłyną na ocenę odpowiedzialności poszczególnych osób za zaistniały skandal. W tym momencie kluczowe jest zapewnienie pełnej transparentności postępowań oraz ukaranie wszystkich winnych.

Podsumowanie

Skandal związany z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych to poważna sprawa, która budzi wiele kontrowersji i pytań o odpowiedzialność polityczną oraz prawną zaangażowanych osób. Mateusz Morawiecki, jako były premier, znajduje się w centrum uwagi, a jego rola w tej aferze będzie z pewnością jeszcze długo analizowana przez opinię publiczną oraz media.

Ostatecznie, niezależnie od ostatecznych wyników śledztwa, ważne jest, aby władze państwowe podjęły działania mające na celu zabezpieczenie interesów publicznych oraz wyciągnięcie odpowiednich konsekwencji wobec winnych tej sytuacji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version