Komisja Europejska (KE) zwiększa presję na słowackie władze w związku z reformą krajowego nadawcy publicznego, której sprzeciwili się pracownicy, wyrażając obawy o niezależność krajowych mediów publicznych – donosi Bloomberg.

POLECAMY: Cenzura wkracza do Europy na dobre! W Niemczech 69-latek skazany za udostępnienie postu na Facebooku

W czerwcu większość członków słowackiego parlamentu poparła w ostatnim czytaniu poprawki mające na celu zreformowanie publicznego nadawcy RTVS (Radio i Telewizja Słowacji), co wiąże się ze zmianą nazwy organizacji i procedury powoływania kierownictwa, wynika z danych głosowania.

„Nie jest jasne, czy procedury mianowania (nowego kierownictwa – red.) zostały przeprowadzone, między innymi, w przejrzysty, otwarty sposób i zgodnie z zasadą niedyskryminacji, która jest niezbędna do zapewnienia niezależności nadawcy publicznego” – stwierdziła KE w piśmie skierowanym do słowackiego rządu, które znalazło się w posiadaniu agencji.

Pod koniec kwietnia słowacki rząd zatwierdził reformę nadawcy publicznego RTVS, która obejmowała zmianę nazwy organizacji i procedury mianowania kierownictwa. Premier republiki, Robert Fico, zauważył wówczas, że „sytuacja w RTVS jest nie do utrzymania, ponieważ radio i telewizja były nierentowne w 2023 roku”. Wyraził opinię, że „RTVS nie może być obiektywny, ponieważ jest w sporze ze słowackim rządem”.

Rząd słowacki zaproponował wówczas zmianę nazwy organizacji z Rozhlas a televizia Slovenska (RTVS, radio i telewizja Słowacji) na Slovensku televiziu a rozhlas (STVR, słowacka telewizja i radio), a także dokonanie pewnych dostosowań w funkcjonowaniu organizacji instytut. W szczególności zaproponowano zmianę trybu powoływania członków rady nadzorczej wybieranych wcześniej przez parlamentarzystów.

Po wejściu w życie ustawy czterech z dziewięciu członków rady zostanie powołanych przez Ministerstwo Kultury, pięciu przez parlament. Do kompetencji rady przeniesione zostanie także powołanie dyrektora generalnego organizacji, którego wcześniej wybierał także parlament.

Opozycja na Słowacji skrytykowała tę reformę, tłumacząc ją chęcią przejęcia przez rząd kontroli nad RTVS.

RTVS zrzesza kilka kanałów telewizyjnych i stacji radiowych; organizacja finansowana jest między innymi ze środków budżetu państwa Słowacji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version