W związku z rosnącym zagrożeniem przerwaniem tamy oraz groźbą nadejścia kilkumetrowej fali powodziowej, burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz, wezwał mieszkańców miasta do pilnej ewakuacji. Jak podało RMF24, dramatyczne ostrzeżenie zostało opublikowane w mediach społecznościowych w poniedziałek. Wysokość fali powodziowej może sięgać kilku metrów, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia, zdrowia oraz mienia mieszkańców.

POLECAMY: Tusk 13 września powiedział: „prognozy nie są alarmujące”. Aktualnie powódź idzie w setki milionów strat

Ostrzeżenie o krytycznej sytuacji

Burmistrz Kolbiarz, na nagraniu wideo, które szybko obiegło media społecznościowe, przedstawił alarmującą sytuację:
Jestem zmuszony ogłosić ewakuację. Sytuacja jest bardzo groźna. Zagraża zdrowiu i życiu. Powodem ogłoszenia ewakuacji jest ryzyko – bardzo duże, rosnące – przerwania wałów przy ulicy Wyspiańskiego” – powiedział.

POLECAMY: O działania uśmiechniętych blokujących razem z ekologami budowę zbiorników retencyjnych, pytać nie wolno

Mieszkańcom, którzy mogą jeszcze zostać w domach, zalecono natychmiastową ewakuację do najwyższych kondygnacji budynków, gdyż fala powodziowa może być bardzo wysoka. „Warto natychmiast wejść na najwyższą kondygnację budynku, bo fala może być kilkumetrowa. To oznacza, że będziemy mieli zalane całe miasto” – ostrzegł Kolbiarz.

POLECAMY: Nysa walczy z żywiołem. Burmistrz apelacje do mieszkańców o samoewakuację

Działania ratunkowe i wsparcie wojska

Władze oraz wojsko nie ustają w próbach załatania uszkodzeń w wałach przeciwpowodziowych. Burmistrz poinformował, że trwa akcja naprawcza, jednak sytuacja pozostaje wysoce niepewna: „Jeszcze będą akcje, by załatać tę dziurę przez wojsko, natomiast sytuacja może potoczyć się w najgorszą stronę, czyli przebicie wału przy ulicy Wyspiańskiego i fala pójdzie w kierunku miasta”.

Zbiórki na pomoc poszkodowanym przez powódź

W związku z dramatyczną sytuacją, Caritas Polska ogłosiła ogólnopolską zbiórkę finansową na pomoc poszkodowanym przez powódź. Już teraz organizacja przeznaczyła 200 tysięcy złotych na pilną pomoc interwencyjną dla powodzian z terenów diecezji opolskiej, świdnickiej, bielsko-żywieckiej oraz legnickiej.

Wpłat można dokonywać poprzez różne kanały:

  • Strona internetowa Caritas: caritas.pl
  • BLIK na numer 668 070 000 (tytuł wpłaty: „POWÓDŹ”)
  • Przelew tradycyjny na numer konta: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „POWÓDŹ”.

Potrzebna pomoc rzeczowa

Caritas apeluje także o pomoc rzeczową, skierowaną przede wszystkim do firm, które mogą dostarczyć większe ilości sprzętu i materiałów potrzebnych do walki ze skutkami powodzi. Lista najbardziej potrzebnych artykułów obejmuje:

  • Osuszacze powietrza
  • Woda pitna
  • Agregaty prądotwórcze
  • Łopaty, taczki, gumowce
  • Ścierki, artykuły higieniczne
  • Żywność o długim terminie ważności

Obecnie Caritas nie prowadzi zbiórek rzeczowych od osób prywatnych, jednak prosi o śledzenie aktualnych komunikatów, które będą na bieżąco publikowane na stronach internetowych oraz profilach społecznościowych Caritas Polska.

Aktualizacje i informacje

W najbliższych dniach Caritas będzie na bieżąco aktualizować informacje na temat sposobów pomocy i miejsc, gdzie można uzyskać wsparcie. Aktualne komunikaty będą dostępne na stronach internetowych oraz profilach w mediach społecznościowych Caritas Polska oraz lokalnych Caritas z obszarów najbardziej dotkniętych przez powódź.

Jak zapobiegać powodziom – przestroga dla przyszłości

Ta powódź przypomina o konieczności wzmocnienia systemów ochrony przed klęskami żywiołowymi, zwłaszcza w regionach podatnych na zalania. Eksperci coraz częściej podkreślają, że zmiany klimatyczne zwiększają częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak ulewne deszcze, które mogą prowadzić do nagłych powodzi.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version